Mohou se galaxie pohybovat rychleji než světlo?

10.09.2014 - Michal Švanda


Reklama

Při měření vzdálenosti vesmírných objektů se pozorovatelům může zdát, že se rozpínající galaxie pohybují rychlostí přesahující rychlost světla. Přestává v tomto vzdáleném mezigalaktickém prostoru platit Einsteinův rychlostní limit?

Nikoliv, galaxie se skutečně nepohybují nadsvětelnou rychlostí, jde pouze o iluzi. Galaxie při svém pohybu Einsteinův limit, podle nějž se nic nemůže pohybovat rychleji než světlo ve vakuu, rozhodně neprolamují. Již Edwin Hubble si na počátku 20. století všiml, že galaxie se od nás vzdalují tím rychleji, čím dále se nacházejí. Tento jev je způsoben rozpínáním vesmíru, které je podle nejnovějších poznatků dokonce zrychlené. Kdybychom pozorovali vzdálenější a vzdálenější galaxie, zdánlivě by se od nás vzdalovaly rychleji a rychleji, až by rychlost jejich vzdalování hypoteticky překročila rychlost světla. V ten okamžik by nám však galaxie zmizela z dohledu, neboť světlo z ní vyzářené by nás již nikdy nedostihlo.

Galaxie se tedy vůči prostoru pohybuje rozhodně konečnou rychlostí, ovšem je to právě prostor, který se nafukuje a budí dojem absurdních rychlostí. Je to podobné situaci, kdy se atlet postaví na běžeckou dráhu s cílem co nejrychleji zaběhnout stovku. Ozve se startovní výstřel, běžec vyrazí, avšak ve stejný okamžik se běžecká dráha začne zrychleně natahovat. Rychlost rozpínání dráhy v určitém okamžiku přesáhne rychlost běžce a ten, i když se pohybuje na hranici svých možností a vůči dráze lokálně vždy stejně rychle, cíle nikdy nedosáhne.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 11/2013

  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Naši předkové kočky využívali skutečně všestranně. (foto: PexelsCC0)

Historie

Polar Bear 81 

autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství

Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)

Revue

Sovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Světlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)

Věda

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907