Molekulární hrátky: Jak u myši napodobit vývoj lidského mozku?

09.08.2015 - Stanislav Mihulka

Stačí si pohrát s regulačním proteinem Pax6 a ve skromném myším mozku se objeví spousta neuronů


Reklama

Mozková kůra obaluje velký mozek, je historicky nejmladší částí centrální nervové soustavy a právě u lidí je velmi obsáhlá a komplikovaná. Myši mají oproti tomu mozkovou kůru vcelku skromnou.

Vědcům Max Planckova Institutu pro molekulární buněčnou biologii a genetiku se přesto nedávno povedlo u laboratorních myší napodobit rozjezd vývoje mozkové kůry primátů. Vlastně to nebylo ani moc složité, stačilo, když v bazálních zárodečných buňkách mozkové kůry myší spustili gen, jehož produktem je regulační protein Pax6.

Lidé a myši se za normálních okolností liší v tom, jestli bazální zárodečné buňky mozkové kůry spouštějí tvorbu regulačního proteinu Pax6 anebo ne. Když badatelé přinutili dotyčné buňky myší, aby vyráběly protein Pax6, tak myším embryím narostlo více neuronů. A od těch je to už jen krůček k velkému mozku v těle myši.

Reklama

  • Zdroj textu:

    PLoS Biology

  • Zdroj fotografií: WikipediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907