Molekulární mračno Barnard 68: Temnota v níž se rodí nové hvězdy

15.12.2014 - Martin Reichman


Reklama

To, co bylo kdysi považováno za díru v obloze, dnes astronomové znají jako tmavé molekulární mračno v souhvězdí Hadonoše, známé také jako Barnard 68. Přestože přesně nevíme, jak tato molekulární mračna vznikají, předpokládá se, že jsou místem, v němž se rodí nové hvězdy. Tyto "temné díry do oblohy", jsou jedněmi z nejchladnějších míst ve vesmíru, jejich teplota se pohybuje blízko absolutní nuly - okolo 10 kelvinů, tedy -263°C.

Astronomové předpokládají, že mračno Barnard 68 zkolabovalo za vzniku nové hvězdné soustavy. Vysoká koncentrace prachu a molekulárního plynu v tomto mračnu absorbuje prakticky veškeré světlo emitované hvězdami, které se nachází v jeho pozadí. Barnard 68 se nachází přibližně 500 světelných let od Země a měří asi půl světelného roku.

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Robert Nemiroff, Jerry Bonnell

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle islámského práva musí muž mezi své ženy zcela spravedlivě rozdělit peníze, čas, sex, pozornost a mnoho dalšího. 

Revue

Ruch a nelidské skřeky přilákaly paní mistrovou do dílny tiskařské manufaktury. Když vejde, rázem na ni jdou mrákoty. Nad knihtiskem visí pověšených čtyřiadvacet koček...

Historie

Nové bionické oko s perovskitovými nanosenzory.

Věda

Snímky systému ATLAS s objevenou planetkou 2019 LD2.

Vesmír

Mořský plž Cratena peregrina běžně žije na mořském dně ve Středozemním moři a Atlantiku u pobřeží Iberského poloostrova, Senegalu a u Kanárských ostrovů.

Příroda

Dvojice ostrůvků Gardner Pinnacles je jedinou viditelnou částí sopky Pūhāhonu. Podle nových měření má vulkán téměř dvojnásobný objem horniny než doposud největší sopka světa Mauna Loa.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907