Molekulární mračno Barnard 68: Temnota v níž se rodí nové hvězdy

15.12.2014 - Martin Reichman


Reklama

To, co bylo kdysi považováno za díru v obloze, dnes astronomové znají jako tmavé molekulární mračno v souhvězdí Hadonoše, známé také jako Barnard 68. Přestože přesně nevíme, jak tato molekulární mračna vznikají, předpokládá se, že jsou místem, v němž se rodí nové hvězdy. Tyto "temné díry do oblohy", jsou jedněmi z nejchladnějších míst ve vesmíru, jejich teplota se pohybuje blízko absolutní nuly - okolo 10 kelvinů, tedy -263°C.

Astronomové předpokládají, že mračno Barnard 68 zkolabovalo za vzniku nové hvězdné soustavy. Vysoká koncentrace prachu a molekulárního plynu v tomto mračnu absorbuje prakticky veškeré světlo emitované hvězdami, které se nachází v jeho pozadí. Barnard 68 se nachází přibližně 500 světelných let od Země a měří asi půl světelného roku.

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Robert Nemiroff, Jerry Bonnell

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Templáři bývali ve výběru daní efektivnější než panovník – což vyvolávalo nenávist šlechticů.

Zajímavosti

Významným zdrojem ultrajemných částic je spalování – doprava, vytápění, průmyslová výroba, lesní požáry a výbuchy sopek.

Věda
Reklama

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prozkoumal nová data roveru Curiosity z Marsu a zjistil, že se na rudé planetě nečekaně pohybuje hladina kyslíku. 

Vesmír

Uvítání v Římě. Ne vždy čekaly na americké vojáky jen polibky mladých dívek

Válka

Jestliže výše postavený šimpanz přihlíží tomu, jak probíhá čištění srsti mezi dvěma níže postavenými jedinci, skončí očista mnohem dřív

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907