Monte Albán: Velkolepé ruiny zapotéckého města

05.05.2014 - Jan Miklín


Reklama

Monte Albán se tyčí čtyři sta výškových metrů nad okolní údolí, nedaleko města Oaxaca. V osmém století před naším letopočtem zde začali první stavby budovat Olmékové, o pět století později obsadili místo Zapotékové, kteří zde vybudovali rozsáhlé hlavní město své říše. První pohled na zarovnaný vrchol kopce, jehož centrum tvoří plošina hlavního náměstí Gran Plaza o rozměrech zhruba 300 × 200 m lemovaná chrámy a pyramidami, vyrazí návštěvníkům dech. Slavné jsou také kameny s vyrytými figurkami tzv. Tanečníků, Danzantes, znázorňující (často částečně znetvořené) postavy, pravděpodobně zajaté válečníky z okolních, dobytých vesnic. Stavby na vrcholu Monte Albán sloužily převážně jako chrámy, astronomické observatoře a obydlí pro nejvyšší vrstvy obyvatel, zatímco domy běžných lidí (v době největšího rozkvětu, zhruba v letech 300-700 n. l., jich zde žily necelé tři desítky tisíc) ležely o něco níže.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Trénink s hologramem

Věda

Milovníci rozpálených skal

Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)

Příroda

Slunce pohledem americké obervatoře Solar Dynamics Observatory z února 2015. (foto: NASA/SDO, CC0)

Vesmír

Představa létající lodě Sky Cruise (foto: Profimedia, Hashem Al-Ghaili)

Revue

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907