Moře u ostrova Catalina vyplavilo vzácného „mořského hada“

06.06.2015 - Martin Reichman


Reklama

Výjimečná podívaná se na počátku června naskytla návštěvníkům pláže na ostrově Catalina. Moře zde vyplavilo mrtvolu hlubinného hlístouna. Jde o velmi vzácný nález, předpokládá se, že hlístouni obývají hloubky okolo 1 000 metrů a u pobřeží se objevují zcela výjimečně. Hlístouni patří mezi nejdelší kostnaté ryby, největší druh - hlístoun červenohřívý (Regalecus glesne Ascanius) dorůstá délky 12 až 17 metrů a může vážit až 270 kilogramů. Kus nalezený na ostrově Catalina byl výrazně menší, i tak měřil úctyhodných 4,3 metru. Zajímavostí těchto „mořských hadů“ je, že nemají šupiny a mohou část svého ocasu „oddělit“, podobně jako například ještěrky. I přes svou velikost nejsou hlístouni nebezpeční, živí se totiž výhradně planktonem.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Tyler Dvorak | National GeographicDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Northrop Grumman B-2 Spirit – vývoj tohoto víceúčelového strategického bombardéru probíhal v maximálním utajení. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Lidé se superneurony mají paměť jako mladíci. (foto: Shutterstock)

Věda

Poprava císaře Maxmiliána, vedle něho generál Miramón (po císařově levé ruce) a Mejía. Obraz fracouzského malíře Edouarda Maneta. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Následky kolize DART s planetkou Dimorphos zachycené dalekohledem SOAR. Za planetkou se táhne ohon, který je podle vědců dlouhý více než 10 000 kilometrů. (CTIO/NOIRLab/SOAR/NSF/AURA, T. Kareta, M. KnightCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907