Mořský koník z Velkého Magellanova mračna

01.12.2014 - Martin Reichman


Reklama

Dominantní tmavý objekt v centru tohoto snímku, pořízeného širokoúhlou kamerou Wide Field Planetary Camera 2 z Hubbleova  vesmírného teleskopu, připomíná svým tvarem pasoucího se mořského koníka. Ve skutečnosti jde o sloup prachu dlouhý přibližně 20 světelných let.

Tato prachová struktura zvláštního tvaru se nachází ve Velkém Magellanově mračnu, v hvězdotvorné oblasti nedaleko rozsáhlé mlhoviny Tarantule. V této energetické mlhovině se nachází také hvězdokupa NGC 2074, jejíž střed je vidět za horní hranou snímku ve směru krku mořského koníka. 

Osud mořského koníka, stejně jako dalších prachových objektů v oblasti je v rukou právě této hvězdokupy. Jak v ní postupně vznikají mladé hvězdy, jejich světlo a vítr prachové pilíře v příštích miliónech let pomalu zničí.

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mladý krab pobřežní v typicky zelené barvě

Věda
Historie
Vesmír

Welwitschie podivná je jediným rostlinným druhem svého rodu. Tato dvoudomá rostlina má většinou pouze dva protilehlé, stále dorůstající listy.

Příroda

Nebeská houpačka 

kategorie: Křídla | kde: Rakousko | autor: Philip Platzer

Každé dítě se chce houpat výš a ještě výš, až se nohama dotkne nebe. Marco Fürst to dotáhl nejdál, když se 1 500–2 000 metrů nad zemí zhoupl na stometrové lanové houpačce zavěšené na horkovzdušném balonu.

Revue

U rostlinných přípravků úřady nevyžadují před jejich uvedením na trh klinické testy účinnosti.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907