Mořský led v pohybu: Proměny ledové pokrývky v okolí Antarktidy

19.10.2015 - Martin Reichman


Reklama

Přibližně o 14 dnů později než bývá zvykem, dosáhl mořský led v okolí Antarktidy svého maxima. Mořský led je zmrzlá mořská voda, která díky své nižší hustotě plave na hladině oceánu a pokrývá asi 7 % zemského povrchu a přibližně 12 % světových oceánů. V rámci 37 let trvajícího satelitního měření ledové pokrývky v okolí Antarktidy, se letošní hodnoty řadí mezi ty průměrné. Zatímco v posledních třech letech se množství mořského ledu v Antarktidě mírně zvětšovalo, letošek je návratem k normálu.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907