Motýlí mlhovina: Pozůstatek umírající hvězdy

25.07.2015 - Redakce Tajemství vesmíru


Reklama

Charakteristický tvar dal bipolární planetární mlhovině NGC 6302 v souhvězdí Škorpiona název Motýlí mlhovina. To, co na fotografii vypadá jako jemná motýlí křídla, jsou však ve skutečnosti výrony plynu, rozžhaveného na teplotu 20 000 °C a pohybujícího se rychlostí 950 000 km/h – cesta ze Země na Měsíc by mu netrvala ani půl hodiny. Rozpětí motýlích křídel je také úctyhodné – dosahuje více než dvou světelných let, což je poloviční vzdálenost od Slunce k naší další nejbližší hvězdě Proxima Centauri.

Útvar se zrodil z hvězdy o hmotnosti okolo pěti sluncí, jež odvrhla svůj plynový obal, který rozzářilo ultrafialové záření. Samotná hvězda s teplotou desetinásobně větší než unikající plyn je skryta v tmavých oblacích ve středu mlhoviny.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA, ESA, Hubble



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of CongressCC0)

Zajímavosti

Pouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa KennedyCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Argentinské kukuřičné pole s tváří Lionela Messiho. (foto: Profimedia)

Revue

Hvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana LoboCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907