Mrakodrap jako od Michelangela: Bude takhle vypadat architektura budoucnosti?

17.12.2015 - Martin Reichman

Dnešní mrakodrapy jsou jeden jako druhý – vysoké krabice ze skla a oceli. Renomovaný architekt Mark Foster proto přestavil svůj návrh stavby, která by se mohla stát jednou z dominant Manhattanu. Jeho mrakodrap Michelangelo Tower vypadá, jako by jej stavěl sám mistr Michelangelo Buonarroti.

Michelangelo Tower má stát v samém srdci Manhattanu - na 57. západní ulici, nedaleko Central Parku. Mrakodrap postavený ze skla, bohatě zdobený bronzovými a kamennými plastikami připomínajícími středověké chrliče, má mít 102 pater s vyhlídkovou částí situovanou do 64. patra. „Současné stavby jsou funkční a na pohled moderní, patří ale do 20. století. Michelangelo Tower hledá originalitu, je to náš pohled na architekturu 21. století,“ uvedl ke svému návrhu Mark Foster.

Přesto, že Fosterův návrh vypadá na první pohled složitě, lze jej podle slov autora postavit poměrně rychle. „Stavba katedrály Notre-Dame trvala desítky let, my ale máme k dispozici počítače a další moderní technologie,“ říká autor návrhu.  Ani moderní technologie ale v tomto případě nejspíš nic nezmůžou. Fosterova stavba, jakkoli originální, zůstane s velkou pravděpodobností pouze na papíře. Ostatně jako mnoho dalších podobně novátorských návrhů.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia, Mark Foster, mfga.comDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907