Mraky útočí: Oblačný příliv nad Texasem

28.07.2014 - Jan Miklín


Reklama

V našich zeměpisných šířkách tato oblaka nespatříme a poměrně vzácné jsou i v místech relativně největšího výskytu, na pobřežích. Například v australském Queenslandu se v říjnu mohou vyskytnout i desetkrát do měsíce. Příčinou jejich vzniku je obvykle cirkulace vlhkého vzduchu od moře na pobřeží. Jindy je vytváří proudy z bouřkových oblak. Někdy se jim přezdívá horizontální tornáda, ačkoliv – i přes občasné závany silného větru – s nimi nemají nic společného.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Todd Mask

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Autoportrét roveru Curiosity na náhorní plošině Naukluft na úpatí Mount Sharp.

Vesmír

Nesourodá dvojice z Pompejí zahynula strašnou smrtí v pyroklastickém mračnu.

Věda

Landwasserský viadukt je jednokolejný šestiklenbový zakřivený železniční viadukt, který se vine nad švýcarskou říčkou Landwasser a spojuje zastávky Alvaneu a Filisur. Na své jihovýchodní straně ústí do 216 metrů dlouhého Landwasserského tunelu. Viadukt navrhl Alexander Acatos a v letech 1901 až 1902 jej postavila firma Müller & Zeerleder. Stavba, která se nachází ve výšce přes tisíc metrů nad mořem, je 65 metrů vysoká a na délku měří 136 metrů. Od roku 2008 je viadukt součástí kulturního dědictví UNESCO.

Zajímavosti
Revue

Situace zachycená na tomto snímku nebývá příliš často k vidění. Obrázek samice medvěda hnědého s mládětem na zádech má však logické vysvětlení.

Příroda

Interiér londýnské kavárny na přelomu 18. a 19. století. Ženská petice proti pití kávy vylíčila kafaře jako neschopné impotenty.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907