Mravenec z pouště Namib dokáže přežít 50stupňový písek

29.04.2013 - Michal Černý

<p>Podobně jako testovaný muž, i krysa byla svého času na rozkoši záhy závislá – dopřávala si ji až 700× za hodinu</p>

Podobně jako testovaný muž, i krysa byla svého času na rozkoši záhy závislá – dopřávala si ji až 700× za hodinu


Reklama

Oranžové písečné duny se v poušti Namib zvedají do výšky až dvou stovek metrů a jsou zdánlivě bez života. Stačí se však po ránu projít mezi dunami a záhy se objeví drobní obyvatelé pouště, hlavně malí ještěři, brouci a další hmyz. Po písku mimo jiné pobíhají i poměrně velcí, pestře zbarvení mravenci Camponotus detritus. Tento druh se vyskytuje pouze zde, v extrémně suchých částech pouště Namib a je dobře přizpůsoben k životu v nehostinném prostředí. Mravenci jsou totiž schopní rychle absorbovat vlhkost, nahromadit ji v těle a díky omezené ventilaci si ji dlouho udržet. Pobíhají po horkém písku i v teplotách blížících se 50 °C. Tvoří kolonie až o několika tisících jedinců, kteří žijí v norách poměrně mělko pod povrchem dun.  Jsou to všežravci, kteří se živí nektarem, semeny, mršinami i trusem zvířat.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Michal Černý

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907