Mrazivá jízda: Jedenáctikilometrový sešup ledovcovou řekou

18.12.2014 - Martin Reichman


Reklama

Říká se tomu hydrospeeding a je to opravdu nebezpečný adrenalinový sport. A v čem spočívá? Nalehnete na body board a sjedete řeku, protékající skrz ledovec. Mezi propagátory tohoto sportu patří Claude-Alain Gailland, v civilu pracující jako horský vůdce a specialista na canyoning Gilles Janin. Pro svou jízdu si tato odvážná dvojice vybrala nejdelší ledovec ve Švýcarsku - Aletschgletscher.

Oba při sjíždění jedenáctikilometrového úseku bez nadsázky riskovali své životy, v ledových korytech totiž bývají velmi silné proudy a skryté trhliny. Často se navíc stává, že se do koryta naráz vylije masa vody z ledovcového jezera. Hydrospeeding se tak řadí mezi nejnebezpečnější adrenalinové sporty a dvojice Švýcarů patří k hrstce lidí na světě, kteří se mu úspěšně věnují. Svou divokou jízdu oba odvážlivci nakonec dokončili bez zranění.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ProfimediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907