Multiplanetární člověk: NASA chce osídlit Mars a vydat se ze Sluneční soustavy

25.04.2014 - Petr Broža

Na tiskové konferenci NASA prezentoval její šéf, Charles Bolden, plán postupného zkoumání a osidlování Marsu lidmi. Uvedl, že pokud chce lidstvo přežít, musí se stát „multiplanetárním“ druhem


Reklama

Vyslat lidi na Mars není bohužel tak jednoduché jako na Měsíc. Když NASA realizovala koncem šedesátých let program Apollo, dokázala během několika let poslat celkem šest úspěšných misí, které na povrchu Měsíce přistály. Nejdelší pobyt ale trval jen několik dní a NASA tehdy ani neměla žádný hlubší cíl, proč na Měsíci přistávají lidé. Šlo jen o důsledek studené války mezi USA a SSSR. I proto bylo Apollo po čase zrušeno a o Měsíc ztratily obě mocnosti zájem.

Přitom stačilo málo a mohla na Měsíci už stát stálá lunární základna. NASA nyní s programem Orion a SLS jde ve šlépějích Apolla a učí se v podstatě vše znovu. To, co už jednou měla, zahodila a soustředila svoje síly jinam. Po poněkud „mrtvých“ sedmdesátých letech tu byl třicetiletý program raketoplánů a pak zase mrtvo. Jakoby NASA po čase vždy vyčpěla, ztratila drajv a cíl. Nyní se však zdá, že svou vizi zase našla.

Mars jen jako jako mezikrok

Na začátku roku představila agentura svůj rozpočet na rok 2015, v němž jasně ukázala, že kromě robotických programů pro průzkum Marsu a dalších planet Sluneční soustavy chce dostat na Mars lidi. To není nic nového, jenže nyní se z toho stal cíl pro následujících několik desetiletí. Charles Bolden podobně jako kdysi prezident Kennedy ve své květnaté řeči prezentoval vizi NASA.

Nejde o prostředky, raketu SLS, loď Orion, robota Curiosity a podobné, ale o ideu a je jedno, jaké prostředky budou pro její dosažení použity. NASA vidí člověka na Marsu, jak se učí žít mimo svůj domov, planetu Zemi. Mars ale není tím finálním cílem – je to jen mezikrok. NASA ve svých odvážných plánech míří dál, za hranice Sluneční soustavy, do jiných hvězdných systémů. „Jestli chce člověk jako druh přežít, musí se stát multiplanetárním,“ říká Bolden.

Postupné osídlení

Kolonizace Marsu nebude jednoduchá. Zatímco u Měsíce jsme přišli, viděli a odešli, u Marsu půjde o sérii postupných kroků, které již začaly s roboty Spirit, Opportunity a Curiosity. Ti podrobně zkoumají podmínky na Marsu, hledají stopy života, analyzují horniny a atmosféru – připravují Rudou planetu na lidský výsadek. Na Mars bude potřeba dostat zásoby, materiál pro vybudování základny, družice pro zajištění komunikace se Zemí a podobně. To nepotrvá měsíce, ani roky, ale celá desetiletí.

„Vývoj a formování Marsu je podobný naší Zemi a víme, že Mars měl kdysi vhodné podmínky pro život,“ uvádí Bolden. „Vše, co se dozvíme o Rudé planetě, nám řekne mnohé o naší vlastní historii a budoucnosti a odpoví nám na zásadní otázku lidstva: Existuje život mimo Zemi?“

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA, Space.com

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobře situovaní kamarádi v dětství se vyplatí

Věda

Země se v důsledku oslabování gravitačního vlivu Slunce od své mateřské hvězdy mírně vzdaluje – v průměru o 1,5 centimetru ročně. (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

(ilustrace: Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Piloti spolu trávili čas ve službě a po ní například v baru utužovali přátelství. Na snímky americké letouny F4U Corsair kdesi nad Pacifikem. (foto: Shutterstock)

Válka

(ilustrační foto: Shutterstock)

Revue

Pachacuti, tvůrce velkolepé říše Tawantinsuyu, na anonymní malbě cuzské školy ze 17. století (foto: Wikimedia CommonsCC0 + Wikimedia Commons, Emmanuel DyanCC BY 2.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907