Vědci získali vzorek DNA z kostí neandertálce objeveného v krasové jeskyni, který žil před 130 až 172 tisíci let. Stali se tak majiteli nejstarší DNA neandertálců na světě
Fosilní pozůstatky neandertálce přezdívaného Muž z Altamury byly objeveny v roce 1993 jeskyňáři, v krasové jeskyni poblíž jihoitalské Altamury. Kosti Muže z Altamury se staly součástí krasových jevů a pokrývala je tlustá vrstva kalcitu. Odborníci si mysleli, že fosilie jsou nenávratně poškozeny a tak je ponechali na místě.
Před pár lety vědci přece jenom odebrali nějaké vzorky a radiometrickým datováním, založeném na uranu a thoriu zjistili, že kosti Muže z Altamury jsou staré 130 až 172 tisíc let. Zároveň se ji povedlo získat DNA z malého kousky lopatky neandertálce.
Uspěli a stali se majiteli nejstarší DNA neandertálce v historii. Muž z Altamury, který měl pravděpodobně nelehkou smrt po pádu do díry, v níž zraněný uvízl, se tak posmrtně dočkal velkého uznání. Vědci teď hodlají získanou DNA přečíst. Pokud se jim to podaří, tak se dozvíme zase o něco víc o pohnuté historii našeho rodu.
PhyOrg, Journal of Human Evolution
VálkaZ nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)
HistorieVe dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)
VědaNásledky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)
ZajímavostiCena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouri, CC0)
VesmírVizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight Center, CC BY-SA 4.0)