Vědci získali vzorek DNA z kostí neandertálce objeveného v krasové jeskyni, který žil před 130 až 172 tisíci let. Stali se tak majiteli nejstarší DNA neandertálců na světě
Fosilní pozůstatky neandertálce přezdívaného Muž z Altamury byly objeveny v roce 1993 jeskyňáři, v krasové jeskyni poblíž jihoitalské Altamury. Kosti Muže z Altamury se staly součástí krasových jevů a pokrývala je tlustá vrstva kalcitu. Odborníci si mysleli, že fosilie jsou nenávratně poškozeny a tak je ponechali na místě.
Před pár lety vědci přece jenom odebrali nějaké vzorky a radiometrickým datováním, založeném na uranu a thoriu zjistili, že kosti Muže z Altamury jsou staré 130 až 172 tisíc let. Zároveň se ji povedlo získat DNA z malého kousky lopatky neandertálce.
Uspěli a stali se majiteli nejstarší DNA neandertálce v historii. Muž z Altamury, který měl pravděpodobně nelehkou smrt po pádu do díry, v níž zraněný uvízl, se tak posmrtně dočkal velkého uznání. Vědci teď hodlají získanou DNA přečíst. Pokud se jim to podaří, tak se dozvíme zase o něco víc o pohnuté historii našeho rodu.
PhyOrg, Journal of Human Evolution
HistorieKarikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)
PřírodaSkalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo Sánchez, CC BY 2.0)
ZajímavostiProkletí smrti
žena z Lemb | Royal Scottish Museum
Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor Ochoa, CC BY-SA 4.0)