Galaxie vznikly kolapsem látky v raném vesmíru. Zřejmě se nejprve vytvořila supermasivní černá díra, která kolem sebe soustředila velké množství hmoty, z níž vznikla galaktická výduť a posléze i disk galaxie a okolní kulové halo. Až následně se v obřích rotujících galaxiích začaly vytvářet hvězdy, přičemž v halu se rodily po skupinách, dnešních kulových hvězdokupách. Vzhledem k odlišnému vývoji je tedy zřejmé, že hvězdokupa se galaxií stát nemůže.
Někdy je těžké určit, zda je seskupení hvězd trpasličí sféroidální galaxií, nebo kulovou hvězdokupou. Astronomům pomáhá rozhodnout jednak chemické složení hvězd a pak jejich vzájemné rychlosti pohybu. Z nich vyplývá, že galaxie obsahují hvězdy s různým chemickým složením (které zřejmě vznikaly ve více generacích) a také vzájemné rychlosti hvězd jsou vyšší, což svědčí o přítomnosti temné hmoty. Podle moderních definic je přítomnost temné hmoty kritériem odlišujícím galaxie od hvězdokup.
Pokud přece jen astronomové odhalí temnou hmotu ve zjevné kulové hvězdokupě, domnívají se, že tato hvězdokupa vznikla „oholením“ trpasličí galaxie při těsném průletu kolem nějaké větší. Z galaxie se tedy zřejmě kulová hvězdokupa stát může.
Tajemství vesmíru 11/2013
ZajímavostiUlicemi kráčí smrt
Día de Muertos | Mexiko
Mexický svátek Día de Muertos neboli „den mrtvých“ se slaví od večera 31. října do 2. listopadu. Odrážejí se v něm předkřesťanské tradice, mimo jiné aztécké rituály, a jeho smyslem je poukázat, že smrt tvoří zcela přirozenou součást života. Malování a masky ve tvaru lebek slouží k uctění zesnulých, jimž lidé také pokládají na hroby či domácí oltáře obětiny. (foto: Shutterstock)
VesmírSkupiny malých roverů by mohly pronikat do jeskynních prostor na Měsíci a na další obtížně dostupná či nebezpečná místa. (foto: Lunar Zebro, TU Delft, CC0)
HistoriePo smrti Jana Šembery (1597) pánové z Boskovic vymřeli po meči. A komu připadly jejich překrásné zámky? Jan Šembera obě své dcery provdal za šlechtice z rodu Lichtenštejnů, kteří se tak mohli radovat z bohatého dědictví. (foto: Wikimedia Commons, Doronenko, CC BY-SA 4.0)