Může v centru galaxie sídlit více černých děr?

11.04.2015 - Michal Švanda


Reklama

Astrofyzikové se dnes domnívají, že v centru každé velké galaxie trůní supermasivní černá díra (česky též černá veledíra). O jejich původu se sice vědci přou, ale nová pozorování – přestože pouze nepřímá – odhalují supermasivní černé díry v centrech dalších a dalších galaxií.

V mnoha případech je středová oblast velmi hustá, plná plynu a prachu, jenž kolem černé díry vytváří akreční disk. Látka z něj poté padá na černou díru, přičemž se prudce ohřívá a září na rentgenových vlnových délkách. Pád často doprovází vznik polárních výtrysků, v nichž se nabité částice pohybují rychlostmi blízkými rychlosti světla. A v neposlední řadě probíhá v akrečních discích spousta netermálních procesů, které se pojí s emisí rádiového záření. 

Galaxie se při svém putování vesmírem mnohdy srážejí, nicméně vzhledem k průměrným vzdálenostem mezi jednotlivými hvězdami nejde o kolizi v pravém slova smyslu, ale spíše o vzájemný prostup. Z dvojice galaxií následně vzniká jedna větší, a mají-li oba výchozí objekty v centru supermasivní černou díru, mohou ve středu výsledné galaxie skutečně sídlit hned dvě černé veledíry.

Takové případy již známe z pozorování: dvě jádra má prokazatelně například galaxie NGC 6240 v souhvězdí Hadonoše. A až se jednou Mléčná dráha srazí se svou kolegyní v Andromedě, velmi pravděpodobně se v centru výsledné supergalaxie usadí rovněž dvě jádra. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 9/2014

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907