Může za vymření dinosaurů temná hmota? Vědci tvrdí, že je to možné

18.03.2014 - Petr Broža

Tenký disk temné hmoty, který se nachází v okolí naší Galaxie, by mohl být spouštěcím mechanismem, který stojí mimo jiné za vymřením dinosaurů


Reklama

Autoři této studie vycházejí z předpokladu, že k Zemi zamíří každých 35 milionů let zvýšený počet komet, planetek a meteoroidů. K tomuto názoru došli na základě pozorování impaktních kráterů, které se na Zemi dochovaly (i když, přiznejme si, jejich tento průzkum je zatím velmi neprůkazný). Za tuto periodicitu může podle nich nějaká „vyšší kosmická příčina“.

Někteří vědci předpokládali (či stále předpokládají), že by původcem mohlo být „zlé dvojče“ našeho Slunce, tajemná hvězda označovaná jako Nemesis nebo Hvězda smrti, která se vrací ke Slunci a svým gravitačním působení vytrhává z Oortova mračna komety a planety, které pak zamíří do vnitřní Sluneční soustavy.

Temná hmota v okolí Galaxie

Ve své studii teoretičtí fyzikové Lisa Randallová a Matthew Reece z Harvardu uvádí, že by tímto spouštěčem mohla být temná hmota. Sluneční soustava se kromě toho, že se otáčí kolem galaktického středu, pohybuje vůči rovině otáčení také nahoru a dolů. Jakmile se dostane z této roviny, prochází oblaky temné hmoty, které doprovází naši Galaxii. A ty by svým gravitačním působením měly narušovat Oortovo mračno.

Jejich model poukazuje na disk temné hmoty, který má mocnost zhruba 35 světelných let a hustotu okolo jedné hmotnosti Slunce na světelný rok – tedy dostatečně hustý na to, aby mohl svým působením narušit „poklidné“ Oortovo mračno a spustit „kometární roj“.

Na otázku, zda takový temný disk může existovat, by měla odpověď družice GAIA vypuštěná minulý rok. Ta má mimo jiné za úkol studovat gravitační působení v naší Galaxii.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Nature

  • Zdroj fotografií: Kerem BeyitDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Příslušníci Wehrmachtu v civilu tráví slunečný den v jedné z francouzských vil. (foto: Wikimedia Commons, Joachim DöhlerCC BY-SA 4.0)

Válka

Neptun na výřezu snímku kamery NIRCam, ze 12. července 2022. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasqualeCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907