Může Zemi pohltit černá díra? A která se nachází nejblíže?

08.10.2014 - Michal Švanda


Reklama

Možnost, že Zemi pohltí nějaká malá černá díra nacházející se v její blízkosti, představuje častý námět sci-fi příběhů. Ve skutečnosti je však tento scénář jen málo pravděpodobný.

V okolí Země se nenachází žádná černá díra, která by se chystala naši planetu posvačit. Zde je navíc nutné poopravit představy o černých dírách jako nenasytných žroutech. Kdybychom náhle vyměnili Slunce za černou díru o stejné hmotnosti, na charakteru Sluneční soustavy bychom to nepoznali. Trajektorie planet obíhajících centrální těleso v dostatečně velké vzdálenosti jsou totiž dány především hmotností tohoto tělesa, nikoliv jeho typem. Planety, planetky, komety, vše by i nadále obíhalo hmotné centrum Sluneční soustavy, planetární systém by však byl bez energetického zdroje, což by jistě mělo na vlastnosti planet pozorovatelný vliv.

Pakliže by na černou díru nějaké těleso přece jen dopadlo, dopadlo by stejné těleso za stejných podmínek i na Slunce – tak jako některé komety Kreutzovy rodiny. „Hladový“ charakter černých děr se projeví až v případě, že se v jejich těsném okolí nachází látka, například plyn v akrečním disku. Zemi tedy hrozí jedině pohlcení od bludné černé díry, jejichž existence přirozeně není známa. Nejbližší známá černá díra se nachází poměrně daleko – zkolabovaná hvězda o hmotnosti asi dvou set sluncí zřejmě leží v centru hvězdokupy Trapéz v srdci Velké mlhoviny v Orionu, ve vzdálenosti 1 300 světelných let. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 12/2013

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Černé díry se ukrývaly přímo před očima vědců. Nový výzkum našel způsob, jak je odhalit.

Vesmír

Lidské pozůstatky obětí erupce v domě „Casa del Fabbro“, včetně muže, jehož DNA vědci přečetli.

Věda

Stejně jako ostatní krokodýli, i gaviálové mají speciální smyslové orgány. Jedná se o drobné jamky v šupinách, které pokrývají tělo. Tyto jamky jsou schopny zachytit vibrace nebo změny tlaku vody, což napomáhá při hledání kořisti.

Příroda

Britské tanky postupují vpřed. Velitel stroje často šel před strojem a naváděl řidiče, aby se vyhnul překážkám.

Válka

Jihoamerické pralesy by mohly ukrývat až na čtyři tisíce doposud neznámých rostlinných druhů.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907