Můžeme si oddechnout, sušenky Oreo nejsou návykovější než kokain

01.10.2014 - Martin Reichman

Sušenky jsou stejně návykové jako kokain. Sušenky Oreo způsobují závislost. Vysoký obsah tuku a cukru způsobuje závislost. Takové titulky obletěly svět po zveřejnění studie mladých vědců z Connecticutu. Nyní ale bublina splaskla


Reklama

Zhruba před rokem studenti connecticutské univerzity publikovali zprávu, z níž vyplývalo, že sušenky Oreo jsou stejně návykové jako kokain. Zprávu převzaly velké mediální domy, například Guardian, Time, Fox, Washington Post nebo CBC a světem se šířily děsivé titulky.

Vědci z kalifornské univerzity nyní tuto bombastickou zprávu podrobili analýze a dospěli k nepřekvapivému závěru, že nic takového výzkum v connecticutské univerzitě ve skutečnosti neprokázal.

Krysy v bludišti

V rámci původního výzkumu vědci zavřeli krysy do bludiště, v němž si mohly volit mezi cestou, na jejímž konci byla sušenka Oreo, nebo rýžový koláček. Krysy v tomto testu častěji volily cestu k sušenkám.

V druhém testu byla odměnou na jednom konci bludiště dávka kokainu a na druhém fyziologický roztok. Podle zveřejněných dat krysy vyhledávaly kokain stejně často jako sušenky a kauza(lita) byla téměř na světě.

Sušenky přinášející radost

Další část výzkumu se zaměřila na úroveň proteinu c-Fos, který indikuje činnost části mozku zvanou nucleus accumbens. Tato část mozku hraje důležitou roli v mechanismech odměny, potěšení, smíchu, závislosti, agrese, strachu, a také placebo efektu.

Hodnoty tohoto proteinu byly u krys pochutnávajících si na sušenkách vyšší, než u těch, které daly přednost kokainu. Podle vědců z Connecticutu to je známkou toho, že sušenky Oreo (respektive tuky a cukry v nich obsažené) mají vyšší potenciál návykovosti, než kokain.

Nová zpráva z kalifornské univerzity souvislost mezi kokainem a sušenkami Oreo nepřekvapivě nevidí, ve zprávě se doslova uvádí, že jediné co výzkum prokázal je, že sušenky krysám chutnají a přináší jim potěšení. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    conncoll.edu

  • Zdroj fotografií: Connecticut College

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V čínských náboženstvích silně zakořenila potřeba uctívat zesnulé předky na fyzickém místě. Kremaci proto lidé volí neradi. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Opevněný palác Amer sloužil v letech 1592–1728 jako sídlo vládnoucích mahárádžů.

Zajímavosti

Objímání v experimentu. Vlevo objetí křížem

Věda

Modropláštníci nádherní (Malurus cyaneus) zpívají svým nevylíhlým zárodkům zvláštní signál, který je obranou proti hnízdnímu parazitizmu kukačky bronzové (Chalcites basalis).

Příroda

Jedna z dávných galaxií, objevených v rádiové oblasti

Vesmír
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907