Populární příklady tvrdící, že ženy se nevyznají v mapách, zatímco muži nejsou schopní postarat se o dítě, nejsou pravdivé. Mozek muže i ženy je naprosto stejný – jen je jinak vytrénovaný
Tvrdí to alespoň profesorka Gina Rippon z Aston University v Birminghamu. „Rozdíly v mužském a ženském myšlení, potažmo mozku, jsou dány jen vnějšími okolnostmi, ne vrozeně,“ říká neuroložka.
„Když se podíváme na mozek v laboratoři, nemůžeme říct- tenhle je mužský, tento ženský,“ vysvětluje, „není to jako třeba u kostry.“ Studie tvrdící, že mužský mozek je lepší ve vnímání či hodnocení prostorových souvislostí, zatímco ženský v sociálních dovednostech nebo řešení více úloh zároveň, prý zanedbávají vliv okolí. Jako příklad dodává výzkumy ukazující, že mozek londýnských taxikářů se fyzicky změnil po té, co se učili nazpaměť ulice metropole ke zkoušce.
„Podobně to funguje i s mozky během výchovy,“ je přesvědčena profesorka. „Když chlapcům dáme na hraní autíčka a dívkám panenky, mozek se vjemům přizpůsobí,“ říká. „Jako každý jiný sval, i mozek se stane lepším v tom, co dělá častěji.“ Podle ní tedy očekávání společnosti nasměřují mozek a podpoří jeho určité vlastnosti a schopnosti, což se dále projevuje celý život. „To, s čím si dítě jako malé hraje, může později limitovat jeho možnosti,“ uzavírá Gina Rippon.