Reklama


Mužský a ženský mozek: Je v nich nějaký rozdíl?

11.03.2014 - Jan Miklín

Populární příklady tvrdící, že ženy se nevyznají v mapách, zatímco muži nejsou schopní postarat se o dítě, nejsou pravdivé. Mozek muže i ženy je naprosto stejný – jen je jinak vytrénovaný


Reklama

Tvrdí to alespoň profesorka Gina Rippon z Aston University v Birminghamu. „Rozdíly v mužském a ženském myšlení, potažmo mozku, jsou dány jen vnějšími okolnostmi, ne vrozeně,“ říká neuroložka.

S čím si hraješ, tím budeš

„Když se podíváme na mozek v laboratoři, nemůžeme říct- tenhle je mužský, tento ženský,“ vysvětluje, „není to jako třeba u kostry.“ Studie tvrdící, že mužský mozek je lepší ve vnímání či hodnocení prostorových souvislostí, zatímco ženský v sociálních dovednostech nebo řešení více úloh zároveň, prý zanedbávají vliv okolí. Jako příklad dodává výzkumy ukazující, že mozek londýnských taxikářů se fyzicky změnil po té, co se učili nazpaměť ulice metropole ke zkoušce.

„Podobně to funguje i s mozky během výchovy,“ je přesvědčena profesorka. „Když chlapcům dáme na hraní autíčka a dívkám panenky, mozek se vjemům přizpůsobí,“ říká. „Jako každý jiný sval, i mozek se stane lepším v tom, co dělá častěji.“ Podle ní tedy očekávání společnosti nasměřují mozek a podpoří jeho určité vlastnosti a schopnosti, což se dále projevuje celý život. „To, s čím si dítě jako malé hraje, může později limitovat jeho možnosti,“ uzavírá Gina Rippon.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

HMS Thetis | 1938–1943 | Velká Británie

Britská HMS Thetis je jednou z mála ponorek historie, jejíž osud zahrnuje hned dvě fatální katastrofy. První se odehrála v roce 1939 ještě před nasazením do akce: Během posledních testů se počítalo také s ponorem, manévr se ovšem nedařil. Při hledání příčiny se zjistilo, že do jedné z torpédových komor nenatéká voda, nicméně snaha problém vyřešit vyústila v pohromu – komorou, kterou technici uvolnili, se dovnitř začala nekontrolovatelně valit voda. Ponorka nakonec klesla na dno a 99 ze 104 členů posádky se utopilo nebo udusilo. Stroj se však podařilo vylovit a opět nasadit do akce pod názvem HMS Thunderbolt. Sloužil až do roku 1943, kdy ho nedaleko Sicílie zničily hlubinné nálože italské korvety Cicogna – a tentokrát již smrti na palubě neunikl nikdo. 

Zajímavosti
Revue

Pro humor nezbýval v „Dikobrazu“ v roce 1953 prostor, zato politických hesel a angažovaných článků přibývalo.

Historie

Nedobrou prognózu mají do budoucna velké šelmy a také řada primátů. Orangutani nebo kahau nosatí by však na Borneu mohli přežít, pokud se podaří stávající situaci zvrátit.

Příroda

Velká kulová hvězdokupa v Herkulovi (vlevo) a otevřená hvězdokupa Plejády se již na první pohled liší počtem hvězd

Vesmír

Rakovina děložního čípku a virus HPV

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907