Mužský a ženský mozek: Je v nich nějaký rozdíl?

11.03.2014 - Jan Miklín

Populární příklady tvrdící, že ženy se nevyznají v mapách, zatímco muži nejsou schopní postarat se o dítě, nejsou pravdivé. Mozek muže i ženy je naprosto stejný – jen je jinak vytrénovaný


Reklama

Tvrdí to alespoň profesorka Gina Rippon z Aston University v Birminghamu. „Rozdíly v mužském a ženském myšlení, potažmo mozku, jsou dány jen vnějšími okolnostmi, ne vrozeně,“ říká neuroložka.

S čím si hraješ, tím budeš

„Když se podíváme na mozek v laboratoři, nemůžeme říct- tenhle je mužský, tento ženský,“ vysvětluje, „není to jako třeba u kostry.“ Studie tvrdící, že mužský mozek je lepší ve vnímání či hodnocení prostorových souvislostí, zatímco ženský v sociálních dovednostech nebo řešení více úloh zároveň, prý zanedbávají vliv okolí. Jako příklad dodává výzkumy ukazující, že mozek londýnských taxikářů se fyzicky změnil po té, co se učili nazpaměť ulice metropole ke zkoušce.

„Podobně to funguje i s mozky během výchovy,“ je přesvědčena profesorka. „Když chlapcům dáme na hraní autíčka a dívkám panenky, mozek se vjemům přizpůsobí,“ říká. „Jako každý jiný sval, i mozek se stane lepším v tom, co dělá častěji.“ Podle ní tedy očekávání společnosti nasměřují mozek a podpoří jeho určité vlastnosti a schopnosti, což se dále projevuje celý život. „To, s čím si dítě jako malé hraje, může později limitovat jeho možnosti,“ uzavírá Gina Rippon.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907