Myš na dálkové ovládání. Futuristická mozková sonda dělá divy

18.07.2015 - Stanislav Mihulka

Nový mozkový implantát lze vložit hluboko do mozku jen s minimálním poškozením okolních tkání


Reklama

Jak udělat myš na dálkové ovládání? Vědci nabízejí zajímavé řešení s bezdrátově ovládaným mozkovým implantátem. Jde o futuristickou mozkovou sondu nové generace, která umožňuje hravým neurovědcům vypouštět chemikálie a zářit světlem na neurony hluboko uvnitř myšího mozku.

Revoluční mozková sonda má tloušťku pouhé desetiny lidského vlasu a je vyrobena z měkkých materiálů. Autoři při její výrobě použili nanotechnologické výrobní postupy. Sondu lze implantovat do hluboko do mozku jen s minimálním poškozením okolní tkáně.

Výroba myší na dálkové ovládání, kterým vědci určují, kam mají jít, mačkáním tlačítka, samozřejmě není hlavním cílem tohoto výzkumu. Sonda je určena především pro lidské mozky a to nikoliv k ovládání nešťastných nositelů, ale pro terapii závažných poškození mozku. Nové zařízení také jistě uvítají mozkový výzkumníci odhalující tajemství tohoto stále záhadného orgánu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NIH/National Institute of Neurological Disorders and Stroke, Cell

  • Zdroj fotografií: Jeong lab / University of Colorado BoulderDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907