Mýty o rakovině: Pověry, kterým možná věříte i vy

01.04.2014 - Jan Miklín

Nádorová onemocnění u nás patří k nejrozšířenějším příčinám úmrtí a ve vyspělých zemích potká rakovina zhruba třetinu lidí. Není divu, že (nejen) internet je plný informací o tomto onemocnění, ne všechny jsou ale pravdivé


Reklama

Na mýty, které mezi lidmi kolují dlouhou dobu, ač jsou bezpečně vyvrácené, si na blogu britského Výzkumného centra pro rakovinu posvítili Oliver Childs a Kat Arney. Vybrali jsme některé z nich...

Rakovina je moderní, člověkem vyvolaná nemoc

I když v současné době a v západní společnosti je rakovina zdaleka nejčastější, výzkumy ji odhalily i na několika tisíc let starých kostrách a přesvědčivě ji popsují záznamy dávných egyptských či řeckých lékařů. Současné rozšíření má překvapivě jednoduché vysvětlení: pravděpodobnost onemocněním rakovinou roste s věkem. Proto se logicky nejvíce vyskytuje v zemích s dlouhou průměrnou délkou života a v současné době, kdy se lidé dožívají výrazně delšího věku než dříve.

Jídlo jako prevence

Samozřejmě platí, že zdravé jídlo, aktivní životní styl, nekouření a pití alkoholu s mírou riziko vzniku rakoviny snižuje. Avšak zázračné jídlo – ať už by jím měly být borůvky, brokolice, česnek nebo zelený čaj – které by vás 100% ochránilo před onemocněním, neexistuje. Nebo o něm (zatím) nevíme. Stejně tak žádný z kouzelných doplňků prokazatelně nefunguje. Ani preparáty vyráběné ze žraloků. Přesvědčení o tom, že žraloci rakovinou netrpí, stálo v honbě za kouzelnou pilulkou život mnoho tisíců těchto paryb…

Kyselé a sladké nebezpečí

Budete-li jíst kyselé jídlo, vaše krev se stane kyselejší a tím příznivějším prostředím pro rakovinné bujení. Ani toto tvrzení není pravda – vliv potravin na celkové pH nebyl prokázán, stejně jako možnost ovlivnění rakovinotvorných procesů, i když je známo, že prostředí okolo nádoru bývá relativně kyselejší. Tak jednoduše, aby zde byl přímý vliv, to ale nefunguje. Podobně není přímý vztah mezi příjmem cukru a „výživou“ nádorů.

Léčba nebezpečnější nemoci?

Chemoterapie, radioterapie ani operace nejsou nic příjemného a mají mnoho vedlejších následků. Zejména v pokročilých či pozdě odhalených stádiích nemusí být léčba účinná a člověka zachránit, často mu ale může výrazně prodloužit život. Účinnost moderní léčby potvrzují i statistická data – nyní například přežívá okolo tří čtvrtin léčených dětí oproti čtvrtině v 60. letech minulého století. I obávaná chemoterapie má zásluhu na výrazně větší naději pro ty, kteří rakovinou onemocní.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hans Christian Andersen proslul jako autor dětských pohádek, sám ale trpěl nejrůznějšími fóbiemi.

Historie
Věda

Současná podoba RMC v afghánských misích.

Válka

Káně rousná (Buteo lagopus) má rozpětí křídel až 140 cm a bělavější zbarvení než naše káně lesní (Buteo buteo).

Příroda

Obrazec dlouhý 37 metrů s jasně viditelnými liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.

Zajímavosti

Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907