Na barvě záleží: Šedá nemá sexappeal

27.01.2014 - Zuzana Teličková

Změnou jediného genu u pestrobarevné medaky japonské (Oryzias latipes) dosáhli vědci zbarvení této rybky na fádní šedou. „Odbarvení“ jedinci se okamžitě stali pro potenciální partnery neatraktivními


Reklama

To ukazuje, že obvyklé zbarvení, které zahrnuje škálu od hnědé po oranžovou, je podle všeho klíčovým faktorem při výběru partnerů. „Pozorovali jsme, že větší úspěch měly vždy hnědé a oranžové medaky. Nyní se nám poprvé podařilo prokázat, že zásah do jediného genu může změnit jak sekundární pohlavní rysy, tak výběr partnerů pro páření,“ potvrdil vedoucí výzkumného týmu Shoji Fukamachi.

Šedé rybky však nebyly z reprodukce zcela vyloučeny, neboť se pářily mezi sebou navzájem. V případě oranžového zbarvení, způsobeného přítomností pigmentových buněk zvaných xantofory, byl efekt podobný. Geneticky upravené zářivě oranžové ryby preferovaly stejně zbarvené jedince, vzbuzovaly u nich hyperaktivitu a zcela ignorovaly ostatní medaky. Objev závislosti výběru partnerů na xantoforech do značné míry objasnil sexuální chování medak japonských a v budoucnu umožní další experimenty, zabývající se tímto aspektem života ryb. 

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Rover Ingenuity má za sebou již 40 letů v atmosféře Marsu. (ilustrace: NASACC BY 4.0)

Vesmír

Císař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Marie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Pelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907