Na hraně rizika: Surfování na pětadvacetimetrové vlně

10.02.2014 - Jan Miklín


Reklama

Portugalské pobřežní městečko Nazaré je mezi surfaři svými obrovskými vlnami proslulé. Může za to podvodní Nazarský kaňon, 230 km dlouhé a až pět tisíc metrů hluboké mořské údolí. Velký rozdíl mezi hloubkou pobřežního šelfu a samotného kaňonu nejprve stáčí mořské proudy, aby je následně navedl přímo na pobřeží. Jak rychle klesá hloubka podmořského údolí, tvoří se až třicetimetrové vlny. Není divu, že pobřeží Nazaré bylo dějištěm několika surfařských rekordů. Naposledy se do tabulek pokusil zapsat čtyřiatřicetiletý Brit Andrew Cotton, který využil vln vyvolaných zimní bouří Brigid. Vlna na snímku měří téměř pětadvacet metrů.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Apollo 1: Požár v kabině

kdy: 27. ledna 1967 |  počet obětí: 3 

Mezi zmíněných osmnáct ztracených životů nepočítáme oběti havárie Apolla 1, zničeného během pozemních příprav. Jednalo se o nácvik předstartovních operací, včetně prověrky nouzového opuštění kabiny: 27. ledna 1967 se posádka chystala v lodi usazené na vrcholu Saturnu IB, vztyčeného na rampě. V důsledku závady na kabeláži však ve velitelské kabině vypukl požár a v atmosféře z čistého kyslíku se rychle šířil. Uvnitř uhořeli tři astronauti – Virgil Grissom, Edward White a Roger Chaffee. Pro další lety byly veškeré hořlavé materiály nahrazeny a změnil se systém otevírání vstupního průlezu. (foto: Wikimedia Commons, Kipp Teague 1 + 2, CC0)

Vesmír

Podle majitele Martina pokrývají stěny a strop hospůdky McGuire's Irish Pub bankovky v hodnotě okolo dvou milionů dolarů.

Revue

Sovětská pěchota v útoku. Operace Bagration přinesla Rudé armádě obrovské územní zisky.

Válka

Farmáři i tovaryši žádali vyšší mzdy. Vrchnost však reagovala represí a omezením platů.

Historie
Zajímavosti

Na tento jediný neuron se ve skutečnosti napojuje asi 4 tisíce nervových vláken

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907