Tajemství hmyzích upírů: Na koho letí komáři?

03.06.2015 - redakce 100+1

Monika Nožičková: Ráda bych se zeptala, proč na některé lidi komáři takzvaně „jdou“ a na jiné ne. Je pravda, že rozlišují různé chutě krve?


Reklama

Komárů existuje celá řada druhů, ale jen někteří z nich sají krev. Navíc tak jednají pouze samičky, potřebují-li specifické látky pro dokončení vývoje vajíček nebo pro jejich rozsáhlejší nakladení. Komáři sající krev mají vysoce vyvinutý smysl pro vyhledávání kořisti. Řídí se zrakem, takže roli hraje barva vašeho oblečení. Mimoto identifikují teplotu, vydechovaný oxid uhličitý a různé druhy kyselin v potu. Proto se zaměřují například na jedince po fyzické námaze či na těhotné ženy, které vydechují asi o 21 % více oxidu uhličitého a mají i vyšší tělesnou teplotu. 

Komáři skutečně dokážou rozeznat krevní skupinu – lidé se skupinou A jsou v relativním bezpečí, zatímco na osoby se skupinou 0 sedají komáří samičky zhruba dvakrát častěji. Důležité je rovněž individuální složení kožní mikroflóry. Zásadní roli v naší přitažlivosti pro tento obtížný hmyz tak hraje asi z 85 % genetika. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Zařízení označovaná jako exosuits představují měkkou variantu podstatně robustnějších robotů.

Zajímavosti

Kočky jsou jedním z nejhorších invazních druhů dneška.

Věda

Nová vizualizace jedné z nejextrémnějších hvězd.

Vesmír

Loď Altalena přivážející zbraně pro Irgun se stala cílem palby vládních jednotek židovského státu. (kolorováno).

Válka
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907