Na konci října mine Zemi třistametrová planetka

21.10.2015 - Martin Reichman

Poslední říjnový den mine naši zemi třistametrová planetka. Další podobnou událost budeme moci sledovat nejdříve v roce 2027


Reklama

Dráhu Země protne každý den několik objektů, většina z nich ale ve vzdálenosti milionů kilometrů. Poslední říjnový den bude v tomto směru výjimečný – planetka s označením 2015 TB145 mine naši planetu ve vzdálenosti 1,3násobku cesty k Měsíci. Ostatně k Měsíci se planetka přiblíží ještě na menší vzdálenost. Poslední říjnový den v 16:46 našeho času bude planetku 2015 TB145 a našeho souseda dělit jen 284 tisíce kilometrů.

Další až za 12 let

Planetka 2015 TB145 byla objevena nedávno dalekohledem Pan-STARRS na Havaji. Podle dosavadních pozorování měří mezi 290 a 650 metry a pohybuje se rychlostí 35 kilometrů za sekundu. K největšímu přiblížení k Zemi dojde 31. října okolo 18:12 hodin našeho času a viditelná bude i pomocí menších dalekohledů.

Dva dny před průletem TB145 protne dráhu Země i planetka s označením 410777 (2009 FD). V tomto případě ale půjde o protnutí ve výrazně větší vzdálenosti – 29. října ji bude od Země dělit více než 6 milionů kilometrů. Naopak na bližší průlet si budeme muset počkat poněkud déle - 7. srpna 2027 se planetka 1999 AN10 přiblíží k Zemi na vzdálenost 390 tisíc kilometrů, tedy zhruba na stejnou vzdálenost, jaká dělí Zemi a Měsíc.

Reklama

  • Zdroj textu:

    neo.jpl.nasa.gov, ssd.jpl.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907