Na Měsíc se chce vrátit Rusko i Amerika, přidá se i Indie

26.02.2014 - Tomáš Přibyl

V poslední době se zájem o Měsíc postupně zvyšuje. Hnacím motorem je jistě úspěch čínského sondy Čchang-e 3. NASA by ráda vyslala robota, který by sbíral na povrchu horniny a získával z nich vodu


Reklama

Spojené státy mají nyní u Měsíce dvojici sond: LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) mapující už od roku 2009 jeho povrch s rozlišením půlmetrových detailů a od prosince 2013 také LADEE (Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer) pro studium nesmírně řídké lunární atmosféry.

Další mise zatím zůstávají ve stadiu příprav: Indie chystá na rok 2016 přistávací sondu Chandrayaan 2 s vlastním robotickým vozítkem a Rusko hodlá navázat na svůj program Luna. Sondy Luna 25 a Luna 27 (v letech 2016 a 2019) by měly přistát v oblastech severního a jižního pólu, Luna 26 (2018) má zajistit dlouhodobý průzkum z oběžné dráhy. Luna 28 (2021) pak dopraví na Zemi vzorky horniny z polárních oblastí a Luna 29 (2023) ponese automatické vozítko.

NASA by ráda v roce 2018 poslala na Měsíc misi RPM (Resource Prospector Mission): automatického robota, který se experimentálně pokusí získat z tamní horniny vodu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 3/2014

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Přemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)

Historie

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907