Na obzoru se rýsuje strašlivá katastrofa: Vymřou banány?

04.12.2015 - Stanislav Mihulka

Po světě se šíří nový typ plísně TR4 a nejběžnější banánovníky jsou proti ní bezmocné


Reklama

Nejpopulárnějším ovocem světa jsou podle všeho banány. Kdo by je neměl rád? Teď to ale podle odborníků mají hodně nahnuté.

Viníkem je nový typ nebezpečné plísně Fusarium oxysporum, kterému přezdívají Tropical Race 4 (TR4). Tato plíseň se objevila během šedesátých let v Indonésii a odtamtud se postupně šíří dál. V posledních letech zaplavuje Střední Východ, Afriku i Austrálii. Je už tak rozšířená, že vážně ohrožuje globální produkci banánů.

Není to poprvé, kdy banánovníky čelí takovému riziku. Banány se množí vegetativně a jsou velice málo geneticky proměnlivé. To je činí velmi náchylnými vůči novým onemocněním. V padesátých letech téměř všechny tehdejší banány zlikvidoval jiný typ plísně Fusarium oxysporum, známý jako Panama. Situaci zachránily banánovníky kultivaru Cavendish, které byly vůči tehdejšímu onemocnění odolné.

Dnes banánovníky Cavendish zajišťují téměř polovinu světové produkce  Proti plísni TR4 jsou ale bezmocné. Naděje spočívá v nalezení odolných banánovníků, nebude to ale úplně snadné.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science / PLoS Pathogens

  • Zdroj fotografií: Augustus Binu / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Královna měla pro Sarah Forbes Bonettu slabost – i ona se cítila v dětství osamělá a smutná.

Historie

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Nejdůležitějším plynem atmosféry je dusík – plyn špatně rozpustný v kapalinách, který v lidském těle v podobě bublinek dokáže napáchat rozsáhlé škody. 

Zajímavosti

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda
Vesmír

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907