Na okraji Sluneční soustavy byla objevena nová trpasličí planeta

20.11.2015 - Martin Reichman

Vědci objevili nejvzdálenější trpasličí planetu naši Sluneční soustavy. V774104 dělí od Slunce třikrát větší vzdálenost než k Plutu


Reklama

Vědcům z havajského osmimetrového Subaru Telescope se podařilo objevit nejvzdálenější trpasličí planetu Sluneční soustavy. Je jí objekt s označením V774104, nacházející se vzdálenosti 15,4 miliardy kilometrů od Slunce, tedy 103 astronomických jednotek (AU).

TIP: Kam až sahá vliv Slunce: Vznik a struktura Sluneční soustavy

Průměr nově objeveného trpaslíka činí asi 500 až 1 000 kilometrů. Trajektorie jeho oběžné dráhy doposud známá není a není tak vyloučené, že se objekt pohybuje po podobně excentrické dráze jako například Sedna, která oběhne kolem Slunce jednou za 10 tisíc let. Vědci nicméně odhadují, že oběžná doba V774104 kolem Slunce může být několik set až tisíc let. Sluneční světlo k objektu V774104 dorazí za více než 14 hodin, přičemž na něj dopadá asi jen 1/10 000 slunečního záření v porovnání se Zemí.

Vědci zároveň objevili několik dalších malých těles, nacházejících se ve vzdálenosti asi 80 - 90 AU a ležících tedy mimo Kuiperův pás, který sahá „jen“ do vzdálenosti cca 55 AU.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Nature

  • Zdroj fotografií: ESO, L. Calçada

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907