Na okraji Sluneční soustavy byla objevena nová trpasličí planeta

20.11.2015 - Martin Reichman

Vědci objevili nejvzdálenější trpasličí planetu naši Sluneční soustavy. V774104 dělí od Slunce třikrát větší vzdálenost než k Plutu


Reklama

Vědcům z havajského osmimetrového Subaru Telescope se podařilo objevit nejvzdálenější trpasličí planetu Sluneční soustavy. Je jí objekt s označením V774104, nacházející se vzdálenosti 15,4 miliardy kilometrů od Slunce, tedy 103 astronomických jednotek (AU).

TIP: Kam až sahá vliv Slunce: Vznik a struktura Sluneční soustavy

Průměr nově objeveného trpaslíka činí asi 500 až 1 000 kilometrů. Trajektorie jeho oběžné dráhy doposud známá není a není tak vyloučené, že se objekt pohybuje po podobně excentrické dráze jako například Sedna, která oběhne kolem Slunce jednou za 10 tisíc let. Vědci nicméně odhadují, že oběžná doba V774104 kolem Slunce může být několik set až tisíc let. Sluneční světlo k objektu V774104 dorazí za více než 14 hodin, přičemž na něj dopadá asi jen 1/10 000 slunečního záření v porovnání se Zemí.

Vědci zároveň objevili několik dalších malých těles, nacházejících se ve vzdálenosti asi 80 - 90 AU a ležících tedy mimo Kuiperův pás, který sahá „jen“ do vzdálenosti cca 55 AU.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Nature

  • Zdroj fotografií: ESO, L. Calçada

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Horké chvíle na orbitě v podání filmu Gravitace. Bez ochrany skafandru by kosmonauti ztratili vědomí za patnáct sekund.

Vesmír

Průměrná nosnice dává ročně 320 vajec, ale stavbou těla není podobné zátěži uzpůsobená.

Zajímavosti

Viktoriánské ženy musely dodržovat přísná módní pravidla. Pas si stahovaly korzetem a krinolíny naopak roztahovaly obručemi.

Historie

Fritz Julius Lemp (vlevo) v družném hovoru s kontradmirálem Karlem Dönitzem .

Válka

Bakteriofág (odvozený ze slov bakterie a fagein – řecky „jíst“), zkráceně fág, je obecný název pro virus infikující bakterie.

Věda

Historický střed města Trogir byl roku 1997 zařazen na seznam Světového dědictví UNESCO díky své mimořádné architektonické kontinuitě výstavby města.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907