Na orbitě plynného obra Uranu se možná skrývají podpovrchové oceány

Téměř 40 let stará data sondy Voyager 2 ukrývala informaci o možných podpovrchových oceánech na měsících Uranu

28.03.2023 - Stanislav Mihulka



Ve Sluneční soustavě objevujeme stále více těles, na kterých lze předpokládat existenci rozsáhlého podpovrchového oceánu. Převážně jde o měsíce plynných obrů, k nimž se podle nového výzkumu přidávají i měsíce vzdáleného plynného obra Uranu. Zdá se, že jeden nebo možná rovnou dva z jeho 27 známých měsíců by mohly takový oceán mít.

Zmíněný výzkum je založený na starých datech americké meziplanetární sondy Voyager 2, která prolétla poblíž Uranu a jeho měsíců téměř před 40 lety. „Před pár lety jsme zjistili, že měření energetických částic a elektromagnetického pole mohou významně přispět k průzkumu planet,“ uvádí vedoucí výzkumu Ian Cohen z Univerzity Johnse Hopkinse. „Ukázalo se, že pro takovou studii lze použít data, která jsou starší než já.

Oceány na Mirandě a Arielu

Podle výsledků analýz by podpovrchový oceán mohly mít měsíce Miranda a Ariel. Na jednom či obou z nich zřejmě dochází k výtryskům z takového  podpovrchového oceánu. Badatelé svůj výzkum představili na nedávné výroční konferenci Lunar and Planetary Science Conference a časem ho zveřejní odborný časopis Geophysical Research Letters, kam již byl přijat k publikaci.

Když Voyager 2 v roce 1986 míjel Uran, jeho zařízení Low-Energy Charged Particle detekovalo něco zvláštního. Šlo o elektricky nabité částice, které se vyskytovaly na specifických místech magnetosféry Uranu. Nacházely se v oblasti rovníku Uranu, v blízkosti oběžných drah měsíců Miranda a Ariel.

TIP: Překvapení: Uran má možná ještě dva další temné a velmi malé měsíce

Odborníci si původně mysleli, že se tam inkriminované částice dostaly při magnetické bouři v magnetosféře Uranu. Cohenův tým je ale po detailním prozkoumání původních dat přesvědčen, že takový scénář neodpovídá pozorováním. Vysvětlením by mohly být výtrysky z podpovrchového oceánu na jednom nebo i obou měsících, které působí na částice v okolí. Jak potvrzuje Ian Cohen: „Není neobvyklé, že měření energetických částice přinese první stopu podpovrchového oceánu.


Další články v sekci