Na ostrově Timor vykopali největší známou krysu historie. Je jako malý pes

08.11.2015 - Stanislav Mihulka

Tropy jihovýchodní Asie jsou rájem obřích krys


Reklama

Tropické ostrovy jihovýchodní Asie jsou obydlené podivuhodně velkými krysami. A v minulosti jich tam bylo ještě víc.

Vědci Australské národní univerzity nedávno na ostrově Timor vykopali krysy, které překonávájí všechny doposud známé druhy současných i fosilních krys. Krysy tohoto doposud nepojmenovaného druhu vážily kolem 5 kilogramů a velikostí odpovídaly malému psovi.

Vykopávky dávných lidských sídlišť na Timoru ukazují, že lidé od svého příchodu před 46 tisíci lety tyto veliké krysy lovili a jedli. Trvalo to dlouhou dobu, až před tisícem let obří krysy na Timoru náhle vymřely.

Důvodem bylo zřejmě zavedení kovových nástrojů, s nimiž mohli obyvatelé Timoru mnohem intenzivněji kácet místní lesy. Právě na Timoru se odlesnění projevilo hůř než na okolních ostrovech, protože tam méně prší a mají tam méně úrodnou půdu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Stuart Hay, ANU

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Smrt Julia Caesara, těsně před vznikem císařství

Věda

Záběr výbuchu z 16. července 1945 v Novém Mexiku – nechybělo ale zas tak moc, aby atomovou bombu sestrojilo i nacistické Německo. Ve výřezu první atomová bomba odpálená během testu Trinity. (foto: Shutterstock + Wikimedia Commons, Federální vláda Spojených států amerických, CC0)

Zajímavosti

Vytrženo z kontextu

The Furniture Lift | Leandro Erlich

Argentinský umělec Leandro Erlich si pro svou neotřelou instalaci zvolil náměstí ve francouzském Nantes. Přímo nad jeho střed do výšky zhruba deseti metrů umístil kus rohové budovy, k jejímuž oknu vede nábytkový výtah. Erlich si zakládá na realističnosti svých projektů, a výsek stavby se proto jeví velmi uvěřitelně: Nechybějí ani takové detaily jako cihly ve stěnách či prostory pod podlahou. Kus konstrukce vyrobený z ultralehkých materiálů přitom nedrží ve vzduchu žádná pomocná lana – jeho jedinou oporu představuje právě žebřík. (foto: Profimedia)

Revue

Sebereplikující se von Neumannovy sondy by mohly vydávat rádiové záření, které je schopen do veliké vzdálenosti detekovat radioteleskop FAST.

Vesmír

Plamének plotní běžně kvete od června do září, často se však s jeho květy potěšíme i v říjnu a výjimečně dokonce i počátkem listopadu. Plamének dokáže dokonale skrýt dřeviny i ploty, po nichž se pne.

Příroda

Portrét Perchty z Rožmberka, detail obrazu z 19. století, který se nachází na hradě Rožmberk.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907