Na Slunci to vře: O víkendu se odehrála další silná erupce třídy X1.8

24.12.2014 - Martin Reichman


Reklama

V sobotu 20. prosince zachytila sonda SDO (Solar Dynamics Observatory) další z řady letošních erupcí třídy X. Erupce vrcholila v 1:28 ráno a astronomové ji klasifikují jako erupci nejsilnější třídy X1.8. Sluneční erupce sebou nesou silnou radiaci, přičemž před slabšími erupcemi nás chrání atmosféra a magnetické pole Země. Silné erupce třídy X již ale mohou poškodit komunikační satelity a GPS, tedy družice na vyšších oběžných drahách.

Silná, ale nepříliš nebezpečná bouře

Sluneční erupce se dělí do šesti tříd – A, B, C, M, X a Super X s hodnotou 1 až 9 (například B4, M5, C9). Každá třída je vždy desetinásobkem třídy předchozí (s výjimkou tříd X), což znamená, že například erupce M2 je 10× silnější než C2.

Sobotní bouře odpovídá třídě X1.8 a nejedná se tak o nejsilnější letošní erupci, během letošního února byla zaznamenána bouře třídy X4.9 a série silných erupcí se odehrála i během letošního října. Ani nejsilnější letošní erupce se ale nemůže rovnat s dubnovou erupcí zaznamenanou v oblasti DG CVn, která odpovídala kategorii X100 000.

Vyšší sluneční aktivita souvisí s 11letými slunečními cykly, během nichž dochází k obrácení magnetické polarity Slunce. V současné chvíli se nacházíme těsně za vrcholem tohoto cyklu (2008–2019) a Sluneční aktivita by se proto měla postupně snižovat.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Livio Tornabene, Ryan Hopkins, Kayle Hansen a Eric Pilles

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907