Reklama


Na velikosti záleží. Výkonná 3D mikrobaterie pro mikročipy

12.05.2015 - Stanislav Mihulka

Nové 3D mikrobaterie, které se poměrně jednoduše vyrábějí, by mohly vést ke mnoha novým aplikacím v mikroelektronice


Reklama

Vývojáři Illinoiské univerzity ve městě Urbana-Champaign použili technologii 3D holografické litografie a také 2D fotolitografie a s jejich pomocí vyvinuli vysoce výkonné lithium-iontové 3D mikrobaterie. 3D holografickou litografií vytvořili vnitřní strukturu jejich elektrod a se 2D fotolitografií zase vytvořili požadovaný tvar těchto elektrod. Podle všeho je s otevřenou náručí uvítají výrobci mikroelektronických zařízení.

Podle samotných vývojářů má jejich Li-Ion 3D mikrobaterie výjimečný výkon a nabízí široké možnosti využití. Jde o to, že současná mikroelektronická zařízení umístěná na mikročipu obvykle využívají zdroj energie mimo samotný čip. Právě zmenšení zdroje energie je totiž velice tvrdým oříškem.

Nová 3D mikrobaterie by to teď mohla změnit. Vědci Illinoiské univerzity navíc vytvořili efektní výrobní postup, který se nijak výrazně neliší od zavedených technologií výroby mikroelektroniky. To znamená, že by neměl být výrazný problém v dohledné době pustit výrobu těchto lithium-iontových 3D mikrobaterií ve velké měřítku. 

  • Zdroj textu:

    University of Illinois at Urbana-Champaign, PNAS

  • Zdroj fotografií: University of Illinois at Urbana-Champaign

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Operace Kruh skončila na přelomu ledna a února 1943 vítězstvím Rudé armády

 

Válka
Věda

Japonská sonda Hajabusa 2 u asteroidu Ryugu.

Vesmír

Diamantový kopeček

Black Diamond
podnik: Scoopi Café | cena: 18 407 Kč

Nejdražší kopeček zmrzliny vám naservírují v dubajském podniku Scoopi Café, a to aniž by pochutina předtím čekala v mrazáku – na počkání ji tam vyrábějí pomocí tekutého dusíku. Základ delikatesy, jež dostala jméno Black Diamond, tvoří vanilkové lusky dovezené z Madagaskaru. Jedinečnost dál dotváří nejdražší šafrán planety pěstovaný v Íránu a hoblinky černých lanýžů z italské oblasti Alba. Kopeček se sype vločkami 23karátového zlata a podává se v ručně vyrobené misce Versace a se stříbrnou lžičkou – obojí si přitom můžete nechat. 

Revue

Při ekologickém pohřbu vznikne hromada kvalitní zeminy, do které je možné zasadit strom, či jinak uctít mrtvého.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907