Na velikosti záleží. Výkonná 3D mikrobaterie pro mikročipy

12.05.2015 - Stanislav Mihulka

Nové 3D mikrobaterie, které se poměrně jednoduše vyrábějí, by mohly vést ke mnoha novým aplikacím v mikroelektronice


Reklama

Vývojáři Illinoiské univerzity ve městě Urbana-Champaign použili technologii 3D holografické litografie a také 2D fotolitografie a s jejich pomocí vyvinuli vysoce výkonné lithium-iontové 3D mikrobaterie. 3D holografickou litografií vytvořili vnitřní strukturu jejich elektrod a se 2D fotolitografií zase vytvořili požadovaný tvar těchto elektrod. Podle všeho je s otevřenou náručí uvítají výrobci mikroelektronických zařízení.

Podle samotných vývojářů má jejich Li-Ion 3D mikrobaterie výjimečný výkon a nabízí široké možnosti využití. Jde o to, že současná mikroelektronická zařízení umístěná na mikročipu obvykle využívají zdroj energie mimo samotný čip. Právě zmenšení zdroje energie je totiž velice tvrdým oříškem.

Nová 3D mikrobaterie by to teď mohla změnit. Vědci Illinoiské univerzity navíc vytvořili efektní výrobní postup, který se nijak výrazně neliší od zavedených technologií výroby mikroelektroniky. To znamená, že by neměl být výrazný problém v dohledné době pustit výrobu těchto lithium-iontových 3D mikrobaterií ve velké měřítku. 

  • Zdroj textu:

    University of Illinois at Urbana-Champaign, PNAS

  • Zdroj fotografií: University of Illinois at Urbana-Champaign

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pařížskou katedrálu Notre-Dame zachvátil v polovině dubna mohutný požár. Střecha svatostánku se následně propadla a oheň se rozšířil i do jedné z hlavních věží.

Zajímavosti

Nejnebezpečnější nepřítel - japonské Micubiši A6M Zero bylo rychlé a obratné.

 

Válka
Věda
Vesmír
Revue

Karel Ludvík (vlevo) s bratry

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907