Virgin Galactic: Na výlety do vesmíru se bude létat již za pár měsíců

09.10.2014 - Martin Reichman

V Mohavské poušti proběhl úspěšný test raketoplánu SpaceShipTwo, jedná se o jeden ze závěrečných testů před jeho ostrým nasazením


Reklama

Společnost Spaceship Company svůj raketoplán plánuje využívat pro dopravu turistů na hranici vesmíru. Původně měl raketoplán SpaceShipTwo létat s pasažéry už od roku 2010, plán ale změnila exploze hybridního raketového motoru v červenci 2007, při níž zemřeli při ní tři lidé a tři byli těžce zraněni.

Na skok do vesmíru

Systém využívá vzdušného startu. Nosný letoun WhiteKnightTwo vynese raketoplán do výšky zhruba 15 kilometrů, kde jej odhodí. Raketoplán poté za pomoci hybridního raketového motoru dále stoupá až do výšky 100 kilometrů, aby se po balistické křivce vrátil zpět na Zem.

Úterní test byl již 54. v pořadí a podle mluvčího společnosti Virgin Galactic, která pro  Spaceship Company organizuje komerční využití raketoplánu, je SpaceShipTwo připravený ke svému prvnímu ostrému letu. Datum startu zatím zveřejněné nebylo, všeobecně se ale předpokládá, že proběhne nejbližších měsících.

O komerční lety (v případě SpaceShipTwo spíše o skoky) do vesmíru je podle zpráv Virgin Galactic velký zájem, přestože letenka stojí 250 tisíc dolarů. Zájem o skok na hranici vesmíru už prý projevilo 700 zákazníků.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Virgin Galactic

  • Zdroj fotografií: Virgin GalacticDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of CongressCC0)

Zajímavosti

Pouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa KennedyCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Argentinské kukuřičné pole s tváří Lionela Messiho. (foto: Profimedia)

Revue

Hvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana LoboCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907