Reklama


Nad alkoholem v prášku se stahují mračna: New York zakázal jeho prodej

31.08.2015 - Martin Reichman

Alkohol v prášku měl být v prodeji již letos v létě. Nestalo se tak a zřejmě se ho hned tak nedočkáme. Dalším státem, který zakázal jeho prodej je New York

Reklama

Mohl to být obchodní trhák, sen všech alkoholiků – trocha prášku zalitá obyčejnou vodou a hned máte panáka vodky nebo třeba rumu. Zřejmě se tak ale nestane. Na počátku roku Palcohol, jak zní obchodní název alkoholu v prášku, získal po několika letech tahanic souhlas amerického ministerstva financí a také Daňového a obchodního úřadu USA pro alkohol a tabák. Obě instituce patří k nejdůležitějším úřadům při uvádění alkoholových výrobků na americký trh. Jenže jak se zdá, ani to nemusí stačit. 

Ještě než se Palcohol začal oficiálně prodávat, už se nad ním stahují mračna. V USA již 20 států zakázalo jeho prodej a 25 států o jeho zákazu jedná. Nově platí zákaz Palcoholu také v New Yourku. Zasadil se o to guvernér státu Andrew Cuomo, který považuje alkohol v prášku za hrozbu pro veřejné zdraví. Guvernér poukazuje především na možnost nesprávného užívání prášku – například jeho šňupání.

Protřepat, nemíchat

Podle výrobce alkoholu v prášku, Marka Phillipse, jde ale o zásadní nepochopení. Palcohol podle něj rozhodně není žádnou koncentrovanou substancí, jak byl jeho vynález často prezentován a ohrazuje se také proti možnému nesprávnému užívání. Speciálně kvůli šňupání má prášek větší objem, takže na ekvivalent jednoho drinku by bylo třeba do nosu dostat půl hrnku prášku, což by jistě nebylo zrovna příjemné.

Hlavní motivací pro vynález alkoholu v prášku byly podle Marka Phillipse outdoorové aktivity. „Po túře, lezení nebo sjíždění vody si rád dám sklenku něčeho ostřejšího, chodit po horách s lahvemi alkoholu ale není moc praktické,“ říká Mark. Proto se dal do výzkumu, jehož cílem byl lehký a skladný prášek, do nějž stačí jen přidat vodu a nápoj je hotov. Podařilo se, zbývá ještě přesvědčit politiky a zdolat alkoholovou lobby.

  • Zdroj textu: The Washington Post
  • Zdroj fotografií: Shutterstock, Palcohol

Reklama

Další články

Reklama

Reklama

Aktuální články

Tři ženy, tři pohnuté osudy - Marie, Georgiana ani Alžběta štěstí po boku manželů nenašly.

Historie
Věda

Kolik se asi podobných exoměsíců potuluje Mléčnou dráhou?

Vesmír
Válka
Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907