Naděje pro děti s H.I.V.: Druhý úspěch revoluční léčby

06.03.2014 - Jan Miklín

Virus H.I.V., který způsobuje dosud nevyléčitelnou nemoc AIDS, se dokáže přenést z matky na plod, ať už během těhotenství, porodu nebo kojení. To pro čerstvě narozené děti dosud znamenalo rozsudek smrti. Nyní jim svítá naděje na normální život


Reklama

Podle OSN se s AIDS ročně narodí okolo tří set tisíc dětí. Již loni vědci oznámili, že se jim podařilo vyléčit právě narozené dítě trpící AIDS. Pochybnosti o úspěšnosti nové léčby rozptýlil včera ohlášený druhý úspěch u dítěte narozeného v americké Kalifornii.

Rychle a silně

Tajemství léčby spočívá v podání silných dávek léků ihned po porodu. V prvním případě podali lékaři antivirotika asi po třiceti hodinách, nyní začali ještě rychleji.Matka dítěte byla duševně nemocná žena v pokročilém stádiu AIDS. Předepsané léky, které měly dítě ochránit, během těhotenství nebrala,“ popisuje zákulisí případu doktorka Audra Deveikis. „Čtyři hodiny po porodu jsem provedla krevní text na H.I.V. a ihned zahájila léčbu pomocí trojice léků: AZT, 3TC a nevirapinu.“ Obvykle se používá kombinace dvou léků v mnohem nižších dávkách.

Dítě má nyní tři měsíce, a přestože mu jsou léky stále podávány, výsledky včasného zahájení léčby vypadají nadějně. „Ani ty nejcitlivější testy nedokáží detekovat v jeho krvi virus,“ popisuje doktorka. První případ této léčby, přezdívaný dítě z Mississippi, má nyní již tři roky a je stále zdravé. Nyní se vědci chystají vyzkoušet novou metodu na kontrolním vzorku šedesáti dětí, doktorka Audra Deveikis bude jednou z členek týmu.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Současná podoba RMC v afghánských misích.

Válka

Káně rousná (Buteo lagopus) má rozpětí křídel až 140 cm a bělavější zbarvení než naše káně lesní (Buteo buteo).

Příroda

Obrazec dlouhý 37 metrů s jasně viditelnými liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.

Zajímavosti

Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.

Věda

Čingischán byl vůči nepřátelům nemilosrdný. Ti, kteří se vzdali, však mohli očekávat shovívavost.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907