Naděje pro děti s H.I.V.: Druhý úspěch revoluční léčby

06.03.2014 - Jan Miklín

Virus H.I.V., který způsobuje dosud nevyléčitelnou nemoc AIDS, se dokáže přenést z matky na plod, ať už během těhotenství, porodu nebo kojení. To pro čerstvě narozené děti dosud znamenalo rozsudek smrti. Nyní jim svítá naděje na normální život


Reklama

Podle OSN se s AIDS ročně narodí okolo tří set tisíc dětí. Již loni vědci oznámili, že se jim podařilo vyléčit právě narozené dítě trpící AIDS. Pochybnosti o úspěšnosti nové léčby rozptýlil včera ohlášený druhý úspěch u dítěte narozeného v americké Kalifornii.

Rychle a silně

Tajemství léčby spočívá v podání silných dávek léků ihned po porodu. V prvním případě podali lékaři antivirotika asi po třiceti hodinách, nyní začali ještě rychleji.Matka dítěte byla duševně nemocná žena v pokročilém stádiu AIDS. Předepsané léky, které měly dítě ochránit, během těhotenství nebrala,“ popisuje zákulisí případu doktorka Audra Deveikis. „Čtyři hodiny po porodu jsem provedla krevní text na H.I.V. a ihned zahájila léčbu pomocí trojice léků: AZT, 3TC a nevirapinu.“ Obvykle se používá kombinace dvou léků v mnohem nižších dávkách.

Dítě má nyní tři měsíce, a přestože mu jsou léky stále podávány, výsledky včasného zahájení léčby vypadají nadějně. „Ani ty nejcitlivější testy nedokáží detekovat v jeho krvi virus,“ popisuje doktorka. První případ této léčby, přezdívaný dítě z Mississippi, má nyní již tři roky a je stále zdravé. Nyní se vědci chystají vyzkoušet novou metodu na kontrolním vzorku šedesáti dětí, doktorka Audra Deveikis bude jednou z členek týmu.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vlčím smečkám v Yellowstonu se připisuje efekt tzv. trofické kaskády, tedy vzájemně zřetězených procesů vedoucích k obnově narušené přírody.

Příroda

Alžběta Gabriela Bavorská byla bavorská princezna a později belgická královna. V roce 1900 se provdala za dědice belgického trůnu Alberta I. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Šlechtic první historicky doložené čínské dynastie Šang byl před více než 3 000 lety z nejasných důvodů pohřben se zlatou maskou. (foto: China News ServiceCC0)

Věda
Zajímavosti

Testovací prototyp rakety Super Heavy B7 podstoupil 20. září důležitou zkoušku. Firma SpaceX provedla statický zážeh rovnou 7 motorů Raptor 2. (foto: SpaceXCC BY 4.0)

Vesmír

Hledá se leguán zelený, raději mrtvý. (foto: Wikimedia Commons, Hugoesteban14CC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907