Naděje pro miliony: Bydlení v „krabicích“ ze Švédska

24.09.2015 - Vilém Koubek

Bez ohledu na to, zda uprchlíky vyhnala z jejich domovů válka, bída nebo přírodní katastrofa, mají jedno společné – chybí jim střecha nad hlavou. K řešení problému se rozhodla přispět i švédská nábytkářská společnost IKEA


Reklama

Stany, jež firma pro běžence navrhla, jsou dostatečně velké a odolné a připomínají spíš malé domky. Stěny tvoří polymerové pláty a střechy pokrývá speciální materiál, který ve dne odráží sluneční paprsky a v noci udrží teplo. Ocelová konstrukce zvládne i poněkud drsnější povětrnostní podmínky. Každý stan má dveře, tři okna a větrací otvor.

Tři roky místo šesti měsíců

S délkou okolo 6 m a šířkou přesahující 3 m poskytne stan útočiště až pěti lidem. Postavit jej přitom lze za čtyři hodiny. „Mnoho současných obydlí pro uprchlíky má plánovanou životnost pouhých šest měsíců. Pak se musejí kvůli náročným povětrnostním podmínkám vyměnit. Běžní uprchlíci však žijí v jednom táboře až dvanáct let,“ dodávají zástupci společnosti IKEA. Švédská firma proto své stany navrhuje s minimální životností tří let. Jejich součásti lze navíc pohodlně vyměňovat, látkové pokrytí střech mohou nahradit kovové desky a základní stěny může chránit ještě hliněný obal.

Součást každého stanu tvoří také solární panel, který napájí zabudované vnitřní osvětlení nebo USB port k nabíjení mobilních telefonů. V duchu ostatních výrobků IKEA se i tento „domek“ dodává v tradičních krabicích a cena jednoho příbytku se pohybuje okolo 24 000 Kč.

V jednoduchosti je síla

Od roku 2013 se stany testují v Etiopii a v Iráku s veskrze pozitivními ohlasy. Designová kritička Alice Rawsthornová se o nich dokonce vyjádřila jako o „jednom z nejvýznamnějších návrhářských počinů poslední dekády“. Její tvrzení podpořila i porota Swedish Design Awards, která příbytkům za jejich funkčnost udělila čestné ocenění.

Kapka v moři

Podle dat Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky je v současné době na světě více než 51 milionů lidí, kteří museli proti své vůli opustit domov. V Etiopii se pak jedná zhruba o 587 tisíc osob a v Iráku o 254 tisíc. V rámci testovacího využití se uplatnilo padesát stanů IKEA, v nejlepším případě v nich tedy může žít 250 uprchlíků.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: dwell.com, worlddesignimpact.org, ikeafoundation.org

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Dnešní život se odehrává v sedě

Věda
Reklama

Kresba pratura ze 16. století. Poslední kus pratura uhynul v roce 1627.

Příroda

Loni probíhal na ISS experiment s cílem pochopit, jak se tělo přizpůsobuje mimozemskému prostředí. Hlavu a hruď astronautky Anne McClainové pokrývá několik senzorů sbírajících data o cirkadiánních rytmech.

Vesmír

Zaniklou obec dnes připomínají nově vysázené aleje i fotografie původních domů rozeseté v krajině. Na místo, kde kdysi stávala obec Fukov, upomíná také dřevěný kříž.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907