Nadějná zbraň proti slepotě: Genová posila vrací zrak

24.10.2013 - Jaroslav Petr

Leberova kongenitální amauróza je vzácné dědičné oční onemocnění, které propuká záhy po narození a končí naprostou ztrátou zraku ještě před dosažením věku čtyřiceti let. Genově upravený virus by mohl zrak vrátit


Reklama

Choroba vzniká v důsledku poškození genu RPE65, který má v sítnici oka na starosti přeměnu vitamínu A na sloučeninu, ze které si pak buňky sítnice vyrobí světločivnou molekulu rodopsin. Bez rodopsinu buňky sítnice hynou. Už před několika roky dokázali vědci vyléčit podobnou oční chorobu u psů tím, že jim do buněk sítnice vnesli nepoškozený gen RPE65. Nyní lékaři přistoupili k prvním klinickým zkouškám léčby Leberovy kongenitální amaurózy u lidských pacientů.

Léčba upraveným virem

Američtí oftalmologové vedení Jeanem Bennetem vpravili do nitra očí šesti pacientů neškodný virus upravený genovými inženýry tak, aby vnášel nenarušený lidský gen RPE65 do sítnice. Léčba nevyvolala u žádného z pacientů nežádoucí vedlejší efekty. Schopnost vnímat světlo se po léčbě zvýšila na trojnásobek. Dva z pacientů viděli před léčebným zákrokem nejvýše pohyb ruky v těsné blízkosti před obličejem. Nyní přečtou na zkušební tabuli pro kontrolu zraku několik prvních řádek. Další pacient se poprvé v životě dokázal při chůzi vyhýbat překážkám. Britský tým vedený Robinem Alim podrobil podobné léčbě tři pacienty. Výraznější zlepšení zraku se dostavilo jen u jednoho, u nějž se schopnost vnímat světlo zvýšila stokrát. Na čtení to stále ještě nestačí, ale k lepší orientaci ano. Před léčbou potřeboval pacient ke zdolání dráhy napodobující prostředí noční ulice 77 sekund a nevyhnul se hned několika kolizím s překážkami. Po léčbě zvládá stejnou dráhu bez jediného škobrtnutí za 14 sekund.

K podobným výsledkům dospěly i další dva americké týmy, ty však zatím nejsou připraveny výsledky zveřejnit. Vědci se shodují, že dalším krokem bude léčba podstatně mladších pacientů, kteří mají oči v mnohem lepším stavu a u nichž může vnesení nenarušeného genu RPE65 zabránit slepotě. Pokud by i tyto testy dopadly dobře, otevřela by se možnost k léčbě dalších, mnohem častějších očních onemocnění, jako je například makulární degenerace. Ta patří v ekonomicky rozvinutých zemích k nejčastějším příčinám oslepnutí starších lidí.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Obrazec dlouhý 37 metrů s jasně viditelnými liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.

Zajímavosti

Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.

Věda

Čingischán byl vůči nepřátelům nemilosrdný. Ti, kteří se vzdali, však mohli očekávat shovívavost.

Zajímavosti

Solar Orbiter má panely s rozpětím 18 metrů a váží 1,8 tuny. Na palubě nese deset měřicích přístrojů a okolo Slunce bude obíhat do roku 2027.

Vesmír

Slovenský prezident Jozef Tiso s Adolfem Hitlerem.

Historie

Vyvolávací cena státovky je jeden milion korun. „Odhaduji, že se její cena může vyšplhat až na čtyřnásobek,“ uvádí Aleš Kohout spolumajitel aukční společnosti. Naposledy se ve veřejné nabídce tato bankovka objevila v květnu 1994 a vydražila se za 280 000 Kč. 

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907