Nadpřirozené podvody: Cardiffský obr

18.08.2015 - Marek Telička

Lidská důvěřivost nezná mezí – zejména tehdy, když mají předložené důkazy prokázat nadpřirozené skutečnosti. V další části seriálu o nejslavnějších nadpřirozených podvodech se podíváme na senzační objev obra z Cardiffu


Reklama

Případ „Cardiffského obra“ je dodnes označován za největší podvod americké historie. Vše zdánlivě začalo v říjnu 1869, když se farmář William C. Newell rozhodl vykopat za svou stodolou v newyorském Cardiffu studnu. Dělníci při hloubení narazili na třímetrovou „zkamenělou“ postavu, která se díky podnikavému Georgi Hullovi stala celonárodní senzací.

Autenticita nálezu rozhodně nebyla jednoznačná. Hull však spekulací dovedně využil k publicitě, vyvezl artefakt na velké celoamerické turné a vydělal na tehdejší dobu obrovské peníze. Pravda ukrytá pod nánosem senzace ale byla velice prostá.

George Hull byl skutečně podnikavec, schopný využít každé příležitosti, ale dovedl si ji i obratně připravit. Po hádce s křesťanským kazatelem, v níž šlo o to, zda v biblických časech existovali obři, přišel Hull na nápad, jak využít důvěřivou veřejnost. Najal tedy sochaře z Chicaga, který na základě Hullových požadavků vytesal ze sádrovce třímetrovou postavu, které pak sám zadavatel obstaral patinu za pomoci kyseliny sírové. Poté zaplatil farmáři Williamu C. Newellovi, aby mohl zakopat dílo na jeho pozemku. Pak už jen stačilo zhruba rok počkat a na přesně určeném místě začít s hloubením studny…

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jedním z velkých problémů trofejního lovu je fakt, že lovcům jde o velikost trofeje. K lovu jsou vybírány největší kusy, které mají nenahraditelnou genetickou hodnotu.

Příroda
Zajímavosti

Pilát Ponský ukazuje Ježíše davům na obrazu Ecce Homo od Antonia Ciseriho

Historie

Australský badatel Mark Meekan se žralokem obrovským

Věda

Zborcená a protažená galaxie NGC 7714 ze souhvězdí Ryb, po srážce s galaxií NGC 7715. Ve výřezu výtrysk z jádra galaxie TXS 2116−077 v infračerveném spektru.

Vesmír

Renault FT-17 představoval nejpokrokovější konstrukci prvoválečných tanků

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907