Nadpřirozené podvody: Cardiffský obr

18.08.2015 - Marek Telička

Lidská důvěřivost nezná mezí – zejména tehdy, když mají předložené důkazy prokázat nadpřirozené skutečnosti. V další části seriálu o nejslavnějších nadpřirozených podvodech se podíváme na senzační objev obra z Cardiffu


Reklama

Případ „Cardiffského obra“ je dodnes označován za největší podvod americké historie. Vše zdánlivě začalo v říjnu 1869, když se farmář William C. Newell rozhodl vykopat za svou stodolou v newyorském Cardiffu studnu. Dělníci při hloubení narazili na třímetrovou „zkamenělou“ postavu, která se díky podnikavému Georgi Hullovi stala celonárodní senzací.

Autenticita nálezu rozhodně nebyla jednoznačná. Hull však spekulací dovedně využil k publicitě, vyvezl artefakt na velké celoamerické turné a vydělal na tehdejší dobu obrovské peníze. Pravda ukrytá pod nánosem senzace ale byla velice prostá.

George Hull byl skutečně podnikavec, schopný využít každé příležitosti, ale dovedl si ji i obratně připravit. Po hádce s křesťanským kazatelem, v níž šlo o to, zda v biblických časech existovali obři, přišel Hull na nápad, jak využít důvěřivou veřejnost. Najal tedy sochaře z Chicaga, který na základě Hullových požadavků vytesal ze sádrovce třímetrovou postavu, které pak sám zadavatel obstaral patinu za pomoci kyseliny sírové. Poté zaplatil farmáři Williamu C. Newellovi, aby mohl zakopat dílo na jeho pozemku. Pak už jen stačilo zhruba rok počkat a na přesně určeném místě začít s hloubením studny…

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Používání nástrojů se stalo jedním z hnacích motorů rozvoje mozku. Rod Homo se naučil kontrolovat oheň možná už před 1,5 milionu let.

Zajímavosti
Vesmír

Marilyn Monroe s generálním prokurátorem USA Robertem F. Kennedym a prezidentem Johnem F. Kennedym na oslavě narozenin.

Historie
Zajímavosti

Anhinga africká (Anhinga rufa) žije v subsaharské Africe. Přezdívá se jí „hadí pták“, což neodráží potravní specializaci, ale dojem, který budí při lovu. Loví totiž tak, že má tělo zcela ponořené pod vodou a nad vodní hladinu ční pouze hlava a krk. Dlouhý krk, navíc zrcadlený ve vodní hladině, budí dojem hada. Anhingy mají na jídelníčku i vodní hady, ale jejich potravu tvoří převážně ryby, obojživelníci, vodní hmyz, korýši a měkkýši. 

Příroda

Mnozí připisují mizení letadel a lodí v bermudském trojúhelníku nadpřirozenu či mimozemšťanům.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907