Nadpřirozené podvody: Kruhy v obilí

21.08.2015 - Marek Telička

Lidská důvěřivost nezná mezí – zejména tehdy, když mají předložené důkazy prokázat nadpřirozené skutečnosti. V závěrečné části seriálu o nejslavnějších nadpřirozených podvodech si posvítíme na kultovní kruhy v obilí


Reklama

Na začátku 80. let minulého století se na polích překvapených farmářů v anglickém Wiltshire začaly přes noc objevovat stále propracovanější vzory z polehaných klasů, které rychle vešly ve známost jako kruhy v obilí. Neobyčejný jev přitahoval množství turistů a vzbudil četné diskuze o svém původu. 

Mimořádného fenoménu se okamžitě chopili záhadologové, kterým bylo jasné především to, že se v žádném případě nemůže jednat o výtvor lidských rukou. Populární byly zejména hypotézy, že jde buď o symboly, které mají navigovat přistávající mimozemská plavidla, nebo o kódované zprávy, sdělované lidstvu vyšší vesmírnou inteligencí.

V roce 1991 přišlo zásadní přiznání od Douga Bowera a Davea Chorleyho. Bower a Chorley tvrdili, že na nápad, jak nasadit mnoha lidem brouka do hlavy, přišli snad v roce 1978. Kruhy začali dělat za pomoci primitivních nástrojů – dřevěné latě, provazu a železných prutů. Aby obhájili své tvrzení, vytvořili za přítomnosti žurnalistů ukázkový kruh. Dvojice anglických vtipálků přiznala, že se nechali inspirovat zprávami o kruzích z 60. let, které byly hlášeny z Austrálie. Dále prohlásili, že jsou autory všech útvarů, které byly v Anglii objeveny před rokem 1987, a poté vytvořili ještě asi dvě stovky dalších.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mladý krab pobřežní v typicky zelené barvě

Věda
Historie
Vesmír

Welwitschie podivná je jediným rostlinným druhem svého rodu. Tato dvoudomá rostlina má většinou pouze dva protilehlé, stále dorůstající listy.

Příroda

Nebeská houpačka 

kategorie: Křídla | kde: Rakousko | autor: Philip Platzer

Každé dítě se chce houpat výš a ještě výš, až se nohama dotkne nebe. Marco Fürst to dotáhl nejdál, když se 1 500–2 000 metrů nad zemí zhoupl na stometrové lanové houpačce zavěšené na horkovzdušném balonu.

Revue

U rostlinných přípravků úřady nevyžadují před jejich uvedením na trh klinické testy účinnosti.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907