Nadpřirozené podvody: Kruhy v obilí

21.08.2015 - Marek Telička

Lidská důvěřivost nezná mezí – zejména tehdy, když mají předložené důkazy prokázat nadpřirozené skutečnosti. V závěrečné části seriálu o nejslavnějších nadpřirozených podvodech si posvítíme na kultovní kruhy v obilí


Reklama

Na začátku 80. let minulého století se na polích překvapených farmářů v anglickém Wiltshire začaly přes noc objevovat stále propracovanější vzory z polehaných klasů, které rychle vešly ve známost jako kruhy v obilí. Neobyčejný jev přitahoval množství turistů a vzbudil četné diskuze o svém původu. 

Mimořádného fenoménu se okamžitě chopili záhadologové, kterým bylo jasné především to, že se v žádném případě nemůže jednat o výtvor lidských rukou. Populární byly zejména hypotézy, že jde buď o symboly, které mají navigovat přistávající mimozemská plavidla, nebo o kódované zprávy, sdělované lidstvu vyšší vesmírnou inteligencí.

V roce 1991 přišlo zásadní přiznání od Douga Bowera a Davea Chorleyho. Bower a Chorley tvrdili, že na nápad, jak nasadit mnoha lidem brouka do hlavy, přišli snad v roce 1978. Kruhy začali dělat za pomoci primitivních nástrojů – dřevěné latě, provazu a železných prutů. Aby obhájili své tvrzení, vytvořili za přítomnosti žurnalistů ukázkový kruh. Dvojice anglických vtipálků přiznala, že se nechali inspirovat zprávami o kruzích z 60. let, které byly hlášeny z Austrálie. Dále prohlásili, že jsou autory všech útvarů, které byly v Anglii objeveny před rokem 1987, a poté vytvořili ještě asi dvě stovky dalších.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ženské a mužské mozky se v průběhu orgasmu chovají téměř stejně. Skenování mozků pomocí pozitronové emisní tomografie (PET) a magnetické resonance (MR) ukázalo, že rozsáhlé oblasti mozkové kůry během orgasmu dočasně utlumí svou aktivitu.

Zajímavosti

Úchvatné barvy kolibříka žlutohrdlého (Chrysolampis mosquitus) vyniknou zejména při čelním pohledu.

Příroda
Historie

Obrázek zachycuje pohled na planetu Proxima b, která obíhá kolem hvězdy Proxima Centauri, Sluneční soustavě nejbližší sousední hvězdy. Na obloze, na obrázku nahoře vpravo od Proximy, je patrná rovněž dvojhvězda Alfa Centauri AB

Vesmír
Zajímavosti

„Pekelný mravenec“ Ceratomyrmex ellenbergeri lovící příbuzného švábů Caputoraptor elegans.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907