Nadpřirozené podvody: Kruhy v obilí

21.08.2015 - Marek Telička

Lidská důvěřivost nezná mezí – zejména tehdy, když mají předložené důkazy prokázat nadpřirozené skutečnosti. V závěrečné části seriálu o nejslavnějších nadpřirozených podvodech si posvítíme na kultovní kruhy v obilí


Reklama

Na začátku 80. let minulého století se na polích překvapených farmářů v anglickém Wiltshire začaly přes noc objevovat stále propracovanější vzory z polehaných klasů, které rychle vešly ve známost jako kruhy v obilí. Neobyčejný jev přitahoval množství turistů a vzbudil četné diskuze o svém původu. 

Mimořádného fenoménu se okamžitě chopili záhadologové, kterým bylo jasné především to, že se v žádném případě nemůže jednat o výtvor lidských rukou. Populární byly zejména hypotézy, že jde buď o symboly, které mají navigovat přistávající mimozemská plavidla, nebo o kódované zprávy, sdělované lidstvu vyšší vesmírnou inteligencí.

V roce 1991 přišlo zásadní přiznání od Douga Bowera a Davea Chorleyho. Bower a Chorley tvrdili, že na nápad, jak nasadit mnoha lidem brouka do hlavy, přišli snad v roce 1978. Kruhy začali dělat za pomoci primitivních nástrojů – dřevěné latě, provazu a železných prutů. Aby obhájili své tvrzení, vytvořili za přítomnosti žurnalistů ukázkový kruh. Dvojice anglických vtipálků přiznala, že se nechali inspirovat zprávami o kruzích z 60. let, které byly hlášeny z Austrálie. Dále prohlásili, že jsou autory všech útvarů, které byly v Anglii objeveny před rokem 1987, a poté vytvořili ještě asi dvě stovky dalších.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykopávky odkryly například závod na zpracování ryb. Velká část starého fénického města ale leží pod hladinou moře.

Zajímavosti

Oko mouchy pracuje čtyřikrát rychleji než naše. Proto mají naše pokusy plácnout ji jen malou šanci na úspěch.

Příroda

Hmotnost supermasivní černé díky v srdci kvasaru J0313-1806 odpovídá 1,6 miliardám Sluncí.

Vesmír

V budoucnu by Maci Currinová ráda studovala vysokou školu ve Velké Británii a zároveň by se chtěla stát nejvyšší profesionální modelkou na světě.

Revue

Tlak panovníků na odvádění daní v penězích, nikoliv v naturáliích, přinesl zánik směnného obchodu.

Historie
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907