Nadužívaná klimatizace: Ochlazení, které otepluje

09.07.2013 - Zuzana Teličková

Abychom se zbavili nepohodlí letních veder, instalujeme a zapínáme klimatizaci. Většinou nás při tom ani nenapadne, že v důsledku používání klimatizačních zařízení teplota vzduchu na naší planetě stále stoupá


Reklama

Ruku v ruce s používáním klimatizace totiž jde velká spotřeba elektrické energie. To znamená zejména emise oxidu uhličitého, který se jako hlavní faktor podílí na vzniku skleníkového efektu a přinejmenším z části způsobuje globální oteplování.

Například v USA je k ochlazování budov použita zhruba šestina veškeré vyrobené elektrické energie a klimatizací je vybaveno 75 % aut. Vědci spočítali, že průměrná americká domácnost spouštěním klimatizace ročně vyprodukuje asi 1,5 tuny oxidu uhličitého. Výsledkem takového znečištění je stav, kdy teplota vzduchu neklesá ani v noci a nadměrně zatěžuje lidský organismus. Lidé se uzavřeli do začarovaného kruhu, když si od horka ulevili ochlazovacím zařízením, aby pak častěji umírali na přehřátí organismu či selhání srdce v důsledku nadměrného tepla.

Ekologové se čím dál víc snaží od používání klimatizace odradit a navrhují používání stropních větráků a ventilátorů. V případě, že se lidé klimatizace nehodlají vzdát, vybízejí je k několika základním opatřením: vypínat ji na dobu, kdy jsou mimo dům, při zapnuté klimatizaci zavírat okna a dveře, v nejteplejších hodinách zajišťovat okna roletami a žaluziemi, nastavovat požadovanou teplotu na 24 až 25 °C, ne méně, protože každý stupeň pod 26 °C znamená značné zvýšení spotřeby, zhasínat všechna nepotřebná světla, která dům zahřívají a především pořizovat co nejúspornější klimatizační zařízení.

Když roku 1902 americký inženýr Willis Haviland Carrier sestrojil první funkční klimatizaci, jistě neměl tušení, jak se ochlazování prostor lidem zalíbí a co udělá s naším životním prostředím. Jeho vynález se rozšířil do takové míry, že dnes vlády přemýšlejí, jak se ho zbavit a nahradit něčím jiným – například ekologicky příznivější geotermální technikou, na kterou by investorům přispívali ze státních pokladen.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Legendárních Devět křížů, nacházejících se v katastru obce Lesní Hluboké.

Historie

Království Tonga v Oceánii se doslova otřáslo v základech: Erupce podmořského vulkánu totiž rozmetala jeden z jeho ostrovů.

Věda
Zajímavosti

Nepřítomný pohled v očích amerického mariňáka, který prošel vietnamskou válkou.

Válka
Zajímavosti

Jeden z úlomků meteoritu Hypatia.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907