Nadužívaná klimatizace: Ochlazení, které otepluje

09.07.2013 - Zuzana Teličková

Abychom se zbavili nepohodlí letních veder, instalujeme a zapínáme klimatizaci. Většinou nás při tom ani nenapadne, že v důsledku používání klimatizačních zařízení teplota vzduchu na naší planetě stále stoupá


Reklama

Ruku v ruce s používáním klimatizace totiž jde velká spotřeba elektrické energie. To znamená zejména emise oxidu uhličitého, který se jako hlavní faktor podílí na vzniku skleníkového efektu a přinejmenším z části způsobuje globální oteplování.

Například v USA je k ochlazování budov použita zhruba šestina veškeré vyrobené elektrické energie a klimatizací je vybaveno 75 % aut. Vědci spočítali, že průměrná americká domácnost spouštěním klimatizace ročně vyprodukuje asi 1,5 tuny oxidu uhličitého. Výsledkem takového znečištění je stav, kdy teplota vzduchu neklesá ani v noci a nadměrně zatěžuje lidský organismus. Lidé se uzavřeli do začarovaného kruhu, když si od horka ulevili ochlazovacím zařízením, aby pak častěji umírali na přehřátí organismu či selhání srdce v důsledku nadměrného tepla.

Ekologové se čím dál víc snaží od používání klimatizace odradit a navrhují používání stropních větráků a ventilátorů. V případě, že se lidé klimatizace nehodlají vzdát, vybízejí je k několika základním opatřením: vypínat ji na dobu, kdy jsou mimo dům, při zapnuté klimatizaci zavírat okna a dveře, v nejteplejších hodinách zajišťovat okna roletami a žaluziemi, nastavovat požadovanou teplotu na 24 až 25 °C, ne méně, protože každý stupeň pod 26 °C znamená značné zvýšení spotřeby, zhasínat všechna nepotřebná světla, která dům zahřívají a především pořizovat co nejúspornější klimatizační zařízení.

Když roku 1902 americký inženýr Willis Haviland Carrier sestrojil první funkční klimatizaci, jistě neměl tušení, jak se ochlazování prostor lidem zalíbí a co udělá s naším životním prostředím. Jeho vynález se rozšířil do takové míry, že dnes vlády přemýšlejí, jak se ho zbavit a nahradit něčím jiným – například ekologicky příznivější geotermální technikou, na kterou by investorům přispívali ze státních pokladen.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Tropické cyklóny dostávaly jména už před několika staletími. Bouře byly tehdy pojmenovávány podle míst, kde působily velké škody nebo podle svatých.

Zajímavosti

Koncept lunární motorky Tardigrade.

Vesmír

Všemi barvami hrající kopce Aktau v NP Altyn-Emel jsou tvořeny měkkými sedimenty

Příroda
Historie

U Tannenbergu Rusové ztratily desetitisíce mužů, ale tisk bitvu označil za pouhý lokální neúspěch.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907