Doprava budoucnosti: Kapsle v tunelu, vesmírný výtah, kavitace

29.08.2013 - Michal Hron

Desetitisíce kilometrů dlouhý kabel do kosmu, kapsle s pasažéry svištící podzemním tunelem nebo vertikálně startující a přistávající nadzvukové dopravní letadlo. Tak by podle vizionářů mohla vypadat doprava v blízké budoucnosti


Reklama

Vizionářský podnikatel Elon Musk stojí za firmami jako je SpaceX (první komerční subjekt, který dovezl materiál k mezinárodní kosmické stanici) nebo Tesla Motors (automobilka, která přivedla na poměrně zkostnatělý trh značné inovace v oblasti elektromobilů). Takže, když Elon Musk tvrdí, že má vizi zcela nového druhu dopravy, svět na chvíli utichne, aby si ho vyslechnul. Pojďme si trochu zasnít o budoucnosti a podívat se i na pár dalších vizí dopravních prostředků, které může bližší či vzdálenější budoucnost přinést.

Hyperloop

Dlouho očekávaný model dopravy Hyperloop byl představen před pár dny a představuje koncepci pro dopravu především mezi nepříliš vzdálenými dvojicemi měst, jako jsou třeba San Francisco a Los Angeles v Kalifornii. Jde o tunel, kde je uměle udržován snížený tlak, kterým sviští kapsle s pasažéry. Vzdálenost mezi kalifornskými městy ujedou auta za šest hodin, zatímco Hyperloop by to zvládl za třicet minut, navíc s vyšším pohodlím. Pokud by byly tunely postaveny přes celý severoamerický kontinent, dorazit z Los Angeles do New Yorku by mohlo trvat údajně pouhých 45 minut.

Musk, který je plně zaměstnán řízením svých firem, nemá prostředky ani čas se tomuto nápadu věnovat. Uveřejnil proto design veřejně, nehodlá nic patentovat a jen doufá, že se myšlenky někdo ujme. Pokud se tak nestane, možná se na tento projekt vrhne sám.

Nadzvukové letadlo

Zůstaňme ještě chvíli u Elona Muska. Další prostor pro zlepšení dopravy spatřuje ve vzduchu. To, že nemáme k dispozici komerčně využívané nadzvukové letadlo, považuje za ostudu dnešní doby. Jaké by mělo být letadlo budoucnosti? Nadzvukové, ekologické, energeticky méně náročné a schopné vertikálního startu a přistání. Ekologičnosti lze dosáhnout změnou pohonu z fosilních paliv na elektřinu či vodíkové články, snížení energetické náročnosti zaručí zvýšená letová hladina. Vertikální přistání eliminuje potřebu pro dlouhé přistávací dráhy.

Vesmírný výtah

Rakety jsou nenahraditelné pro lety dál než na geostacionární dráhu. Ovšem pro dnes již rutinní „vyvážení“ satelitů na geostacionární a nízkou oběžnou dráhu by se skutečně vyplatilo investovat do vesmírného výtahu. Je však třeba vyvinout potřebnou technologii.

Vesmírný výtah by byl více než 36 000 km dlouhý kabel, na kterém by bylo možno vyvést až 900 tun nákladu. Kabel by byl z jedné strany uchycen na plošině někde poblíž rovníku, zatímco druhý konec by se vznášel vysoko ve vesmíru. Klíčovým problémem je však materiál na kabel: všechny zatím známé materiály jsou při takové délce příliš těžké, vědci však nepřestávají hledat.

Kavitace jako pohon torpéd a ponorek

Pokud snížíme v tekutině tlak pod určitou mez, tekutina vytvoří bubliny. Tento jev nastává dnes a denně třeba v potrubí nebo u lodních šroubů. Většinou je to spíš na obtíž, protože takto vytvořené bubliny mohou implodovat, vytvořit tlakovou vlnu a poškodit tak objekty ve svém okolí. Pokud ale kavitaci využijeme chytře, může i sloužit. Lepší tvarování přední části torpéd a ponorek by mohlo (jak popisuje Bernoulliho rovnice) snížit tlak na takovou hodnotu, že by vznikly kavitační bubliny a ty obalily celé plavidlo, což by usnadnilo manévrovatelnost i zvýšilo možnou rychlost o 60 až 70 %.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA, Tesla MotorsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Příslušníci Wehrmachtu v civilu tráví slunečný den v jedné z francouzských vil. (foto: Wikimedia Commons, Joachim DöhlerCC BY-SA 4.0)

Válka

Neptun na výřezu snímku kamery NIRCam, ze 12. července 2022. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasqualeCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907