Nafouknutá mapa světa: Rozloha podle populace

19.08.2013 - Jan Miklín

<p>Summa theologiae se zabývá filozoficko-teologickým bádáním o Bohu, morální teologií a svátostmi.</p>

Summa theologiae se zabývá filozoficko-teologickým bádáním o Bohu, morální teologií a svátostmi.


Reklama

Kartografické zobrazení, tedy způsob, jak převést obraz z kulovitého povrchu Země do roviny, je pro obraz tvaru a velikosti zemí zásadní. Kromě geometrie je ale možné využít třeba počet obyvatel každé země. Známá mapa světa pak vypadá úplně jinak. Princip, kdy velikost státu (nebo jiného celku) není daná jeho rozlohou, ale jiným parametrem, se v kartografii označuje jako anamorfóza. Jedním z častých způsobů je využití počtu obyvatel, které u mnohých států zcela změní proporce. Zatímco třeba evropské země vypadají docela podobně, Kanada nebo Rusko – rozlohou tabulkám vévodící – se smrsknou na velikost odpovídající státům malým. Naopak třeba obě Koreje, Taiwan nebo Bangladéš se několikanásobně nafouknou.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Paul Brading

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Trénink s hologramem

Věda

Milovníci rozpálených skal

Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)

Příroda

Slunce pohledem americké obervatoře Solar Dynamics Observatory z února 2015. (foto: NASA/SDO, CC0)

Vesmír

Představa létající lodě Sky Cruise (foto: Profimedia, Hashem Al-Ghaili)

Revue

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907