Nafouknutá mapa světa: Rozloha podle populace

19.08.2013 - Jan Miklín

<p>Summa theologiae se zabývá filozoficko-teologickým bádáním o Bohu, morální teologií a svátostmi.</p>

Summa theologiae se zabývá filozoficko-teologickým bádáním o Bohu, morální teologií a svátostmi.


Reklama

Kartografické zobrazení, tedy způsob, jak převést obraz z kulovitého povrchu Země do roviny, je pro obraz tvaru a velikosti zemí zásadní. Kromě geometrie je ale možné využít třeba počet obyvatel každé země. Známá mapa světa pak vypadá úplně jinak. Princip, kdy velikost státu (nebo jiného celku) není daná jeho rozlohou, ale jiným parametrem, se v kartografii označuje jako anamorfóza. Jedním z častých způsobů je využití počtu obyvatel, které u mnohých států zcela změní proporce. Zatímco třeba evropské země vypadají docela podobně, Kanada nebo Rusko – rozlohou tabulkám vévodící – se smrsknou na velikost odpovídající státům malým. Naopak třeba obě Koreje, Taiwan nebo Bangladéš se několikanásobně nafouknou.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Paul Brading

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Obrazec dlouhý 37 metrů s jasně viditelnými liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.

Zajímavosti

Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.

Věda

Čingischán byl vůči nepřátelům nemilosrdný. Ti, kteří se vzdali, však mohli očekávat shovívavost.

Zajímavosti

Solar Orbiter má panely s rozpětím 18 metrů a váží 1,8 tuny. Na palubě nese deset měřicích přístrojů a okolo Slunce bude obíhat do roku 2027.

Vesmír

Slovenský prezident Jozef Tiso s Adolfem Hitlerem.

Historie

Vyvolávací cena státovky je jeden milion korun. „Odhaduji, že se její cena může vyšplhat až na čtyřnásobek,“ uvádí Aleš Kohout spolumajitel aukční společnosti. Naposledy se ve veřejné nabídce tato bankovka objevila v květnu 1994 a vydražila se za 280 000 Kč. 

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907