Nahoď oblek! NASA slaví 50 let výstupů do vesmíru

03.06.2015 - Martin Reichman


Reklama

Výstupem do vesmíru bývá označována veškerá činnost astronautů, která se provádí mimo kosmickou loď. Jedná se především o venkovní práce na kosmických stanicích nebo výstup astronautů na povrch Měsíce.

Prvním Američanem, který absolvoval výstup do vesmíru, byl 3. června 1965, Ed White během mise Gemini 4. White ale nebyl prvním astronautem ve volném prostoru, prvenství patří sovětskému kosmonautovi Alexeji Leonovovi. Ten 18. března 1965, připoután lanem a oblečen ve skafandru vystoupil do prostoru mimo mateřskou loď Voschod 2.

TIP: Skafandr - Vesmírné brnění v ceně až dvanácti milionů dolarů

Od té doby jsou výstupy EVA (Extra-Vehicular Activity) běžnou součástí pracovního režimu na kosmických lodích a vesmírných orbitálních stanicích. Populární se staly díky přímým televizním přenosům výstupy na povrch Měsíce, z nichž první uskutečnil kosmonaut USA Neil Armstrong při misi Apollo 11, 20. července 1969. Nový dokument NASA mapuje padesátiletou historii výstupů do vesmíru.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií:

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Koncept lunární motorky Tardigrade.

Vesmír

Všemi barvami hrající kopce Aktau v NP Altyn-Emel jsou tvořeny měkkými sedimenty

Příroda

U Tannenbergu Rusové ztratily desetitisíce mužů, ale tisk bitvu označil za pouhý lokální neúspěch.

Válka

Američtí vědci dočasně napojili prasečí ledvinu na člověka a sledovali její fungování. Jde o další krok ve výzkumu možnosti využívat jednou zvířecí orgány při transplantacích, které zachrání lidský život.

Věda

Johanka z Arku během korunovace krále Karla VII. v katedrále v Remeši. Obraz francouzského malíře Jeana Auguste Dominique Ingrese z roku 1854.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907