Nahoď oblek! NASA slaví 50 let výstupů do vesmíru

03.06.2015 - Martin Reichman


Reklama

Výstupem do vesmíru bývá označována veškerá činnost astronautů, která se provádí mimo kosmickou loď. Jedná se především o venkovní práce na kosmických stanicích nebo výstup astronautů na povrch Měsíce.

Prvním Američanem, který absolvoval výstup do vesmíru, byl 3. června 1965, Ed White během mise Gemini 4. White ale nebyl prvním astronautem ve volném prostoru, prvenství patří sovětskému kosmonautovi Alexeji Leonovovi. Ten 18. března 1965, připoután lanem a oblečen ve skafandru vystoupil do prostoru mimo mateřskou loď Voschod 2.

TIP: Skafandr - Vesmírné brnění v ceně až dvanácti milionů dolarů

Od té doby jsou výstupy EVA (Extra-Vehicular Activity) běžnou součástí pracovního režimu na kosmických lodích a vesmírných orbitálních stanicích. Populární se staly díky přímým televizním přenosům výstupy na povrch Měsíce, z nichž první uskutečnil kosmonaut USA Neil Armstrong při misi Apollo 11, 20. července 1969. Nový dokument NASA mapuje padesátiletou historii výstupů do vesmíru.

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Dnešní život se odehrává v sedě

Věda
Reklama

Kresba pratura ze 16. století. Poslední kus pratura uhynul v roce 1627.

Příroda

Loni probíhal na ISS experiment s cílem pochopit, jak se tělo přizpůsobuje mimozemskému prostředí. Hlavu a hruď astronautky Anne McClainové pokrývá několik senzorů sbírajících data o cirkadiánních rytmech.

Vesmír

Zaniklou obec dnes připomínají nově vysázené aleje i fotografie původních domů rozeseté v krajině. Na místo, kde kdysi stávala obec Fukov, upomíná také dřevěný kříž.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907