Nahoď oblek! NASA slaví 50 let výstupů do vesmíru

03.06.2015 - Martin Reichman


Reklama

Výstupem do vesmíru bývá označována veškerá činnost astronautů, která se provádí mimo kosmickou loď. Jedná se především o venkovní práce na kosmických stanicích nebo výstup astronautů na povrch Měsíce.

Prvním Američanem, který absolvoval výstup do vesmíru, byl 3. června 1965, Ed White během mise Gemini 4. White ale nebyl prvním astronautem ve volném prostoru, prvenství patří sovětskému kosmonautovi Alexeji Leonovovi. Ten 18. března 1965, připoután lanem a oblečen ve skafandru vystoupil do prostoru mimo mateřskou loď Voschod 2.

TIP: Skafandr - Vesmírné brnění v ceně až dvanácti milionů dolarů

Od té doby jsou výstupy EVA (Extra-Vehicular Activity) běžnou součástí pracovního režimu na kosmických lodích a vesmírných orbitálních stanicích. Populární se staly díky přímým televizním přenosům výstupy na povrch Měsíce, z nichž první uskutečnil kosmonaut USA Neil Armstrong při misi Apollo 11, 20. července 1969. Nový dokument NASA mapuje padesátiletou historii výstupů do vesmíru.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií:

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Legendárních Devět křížů, nacházejících se v katastru obce Lesní Hluboké.

Historie

Království Tonga v Oceánii se doslova otřáslo v základech: Erupce podmořského vulkánu totiž rozmetala jeden z jeho ostrovů.

Věda
Zajímavosti

Nepřítomný pohled v očích amerického mariňáka, který prošel vietnamskou válkou.

Válka
Zajímavosti

Jeden z úlomků meteoritu Hypatia.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907