Náhradní díly lidského těla: Umělá vagína i nos

15.04.2014 - Jan Miklín

Uplynulý týden přinesl hned dvě přelomové zprávy ze světa implantátů, nahrazujících některé části lidského těla. Vědcům se podařilo „vypěstovat“ a voperovat nosní chrupavku i vagínu. Principem obou operací bylo rozmnožení patřičných buněk, vytvarování takto vzniklé tkáně a její voperování do těla pacientů


Reklama

Mayer-Rokitansky-Kuster-Hauserův syndrom je choroba, projevující se absencí nebo výrazným zkrácením pochvy spolu s vadami či nepřítomností děložního hrdla a dělohy. Na celém světě se nemoc týká asi milionu žen, pro které je nemožné otěhotnět či mít pohlavní styk. Lékaři z Wake Forest School of Medicine vytvořili biodegradabilní pláty, na něž přenesli svalové a epiteliální buňky z těla čtyř pacientek ve věku 13 až 18 let. 

Spokojenost pacientů

Po jejich rozmnožení byla výsledná tkáň upravena do tvaru podle proporcí každé z pacientek a voperována, načež vědci po dobu osmi let sledovali pacientky medicínsky i pomocí dotazníkových šetření. Z nich vyplynulo, že s novým orgánem byly ženy spokojeny a schopny normálního pohlavního styku. „Jsem skutečně šťastná, protože mám normální život,“ řekla jedna z pacientek. Doktor Anthony Atala dodává, že jeho studie „dokázala možnost rekonstrukce orgánů a jejich úspěšné fungování v těle pacientů.“ Podobný princip použil doktor i pro implantáty močového měchýře a trubice.

V případě nosních implantátů se vědci zaměřili na lidi, kterým byla v důsledku rakoviny kůže odstraněna spolu s nádorem velká část nosu. Dosud obvyklá léčba využívala transplantáty z jiných částí těla – uší nebo žebra. Oproti tomu tým doktora Ivana Martina ze švýcarské Bazilejské univerzity odebral chrupavčité buňky (chondrocyty) přímo z nosní přepážky. Po zhruba měsíci a půl, během nichž byly rozmnoženy, je vědci vytvarovali podle tvaru pacientova defektu a voperovali zpátky. „Úspěch této metody nám dává motivaci k jejímu použití u komplikovanějších případů, třeba u kolenního kloubu,“ říká dr. Martin.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wake Forest Institute for Regenerative Medicine, Department of Biomedicine at the University of Basel

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Současná podoba RMC v afghánských misích.

Válka

Káně rousná (Buteo lagopus) má rozpětí křídel až 140 cm a bělavější zbarvení než naše káně lesní (Buteo buteo).

Příroda

Obrazec dlouhý 37 metrů s jasně viditelnými liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.

Zajímavosti

Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.

Věda

Čingischán byl vůči nepřátelům nemilosrdný. Ti, kteří se vzdali, však mohli očekávat shovívavost.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907