Najdete na tomhle obrázku kočku? Test, co odhalí slabinu zpracování obrazu mozkem

27.12.2015 - Redakce Tajemství vesmíru

Pěkný vizuální test odhaluje slabé místo automatického doplňování zorného pole lidským mozkem


Reklama

Lidský mozek se snaží co nejlépe zpracovávat vizuální data, které vnímáme zrakem v našem okolí. Má dokonce schopnost dopočítávat data v periferním vidění. To, co zřetelně nevidíme, si mozek pomocí sofistikovaných odhadů vymýšlí a automaticky vyplňuje mezery v zorném poli.

Mozek je v tom dobrý, někdy až příliš dobrý. Automatické doplňování mezer mozkem nám totiž v některých situacích může pořádně zavařit. Hezky na to upozorňují vizuální testy maďarského umělce Georgelyho Dudáse, neboli Dudolfa.

Jedním z jeho výtvorů je i hledání kočky mezi sovami. Pozorně si prohlédněte obrázek a zkuste na něm najít kočku. Kočka tam doopravdy je, není to ale tak snadné, jak by se zdálo. Někteří ji najdou prakticky okamžitě, jiným to trvá dlouhé minuty.

Vtip je v tom, že když náš zrak narazí na určitý vzor, tak mozek automaticky doplňuje tento vzor i tam, kde ve skutečnosti není. Kočka se od sov liší jen nepatrným detailem. Proto se u jejího hledání alespoň trochu zapotíte. Příjemnou zábavu!

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Dudolf / FacebookDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobrou zprávou pro masožravce je, že pokud už se u vás alergie na červené maso rozvine, postupem času zase odezní; jestliže vás ovšem klíště nebude kousat příliš často. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace kosmické lodi DRACO poháněné jaderným pohonem. (zdroj: DARPACC0)

Vesmír

Pohled na soptící tonžský vulkán, který v roce 2015 vytvořil dnes již neexistující ostrov Hunga Tonga–Hunga Haʻapai. (foto: Profimedia)

Věda

Jen kousek od Café Museum je slavný Naschmarkt – právě tady se každou sobotu dopoledne koná velký bleší trh. (ilustrace: Wikimedia Commons, Carl Moll, CC0)

Historie
Zajímavosti

Německý tank Panther (na snímku stroj z památníku v Belgii) představoval koncem roku 1944 nejčastějšího protivníka amerických shermanů. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907