Najdete na tomhle obrázku kočku? Test, co odhalí slabinu zpracování obrazu mozkem

27.12.2015 - Redakce Tajemství vesmíru

Pěkný vizuální test odhaluje slabé místo automatického doplňování zorného pole lidským mozkem


Reklama

Lidský mozek se snaží co nejlépe zpracovávat vizuální data, které vnímáme zrakem v našem okolí. Má dokonce schopnost dopočítávat data v periferním vidění. To, co zřetelně nevidíme, si mozek pomocí sofistikovaných odhadů vymýšlí a automaticky vyplňuje mezery v zorném poli.

Mozek je v tom dobrý, někdy až příliš dobrý. Automatické doplňování mezer mozkem nám totiž v některých situacích může pořádně zavařit. Hezky na to upozorňují vizuální testy maďarského umělce Georgelyho Dudáse, neboli Dudolfa.

Jedním z jeho výtvorů je i hledání kočky mezi sovami. Pozorně si prohlédněte obrázek a zkuste na něm najít kočku. Kočka tam doopravdy je, není to ale tak snadné, jak by se zdálo. Někteří ji najdou prakticky okamžitě, jiným to trvá dlouhé minuty.

Vtip je v tom, že když náš zrak narazí na určitý vzor, tak mozek automaticky doplňuje tento vzor i tam, kde ve skutečnosti není. Kočka se od sov liší jen nepatrným detailem. Proto se u jejího hledání alespoň trochu zapotíte. Příjemnou zábavu!

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Dudolf / Facebook

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jizvy chudoby: konžský frank

kde: Demokratická republika Kongo | nejvyšší inflace: 511 % (2000)

Demokratická republika Kongo vlastní jedny z největších zásob mědi a kobaltu na světě a nechybí jí ani ropa. O vývoz všech tří surovin sice země opírá svou ekonomiku, která je momentálně na vzestupu, nicméně dlouhé roky občanských válek a nestabilní politické situace v ní napáchaly přetrvávající škody. Nejvyšší inflace byla v zemi naměřena v roce 2000, kdy se zvýšila o 511 procent. Od té doby sice znehodnocení prudce kleslo, ve státě však stále žije přes 60 procent obyvatel pod úrovní chudoby. 

Zajímavosti
Věda

Pražský hrad (kolem roku 1400). Za Lucemburků, především pak za Karla IV. se hrad románský proměnil v gotický. Královský palác byl přestavěn podle „galského způsobu“ a francouzská gotika se měla odrážet i ve stavbě katedrály. (zdroj: Archiv výzkumu Pražského hradu)

Historie

Umělecká představa stanice Tchien-kung 3, která má vzniknout do roku 2022. (zdroj: CNSA)

Vesmír
Zajímavosti

Součástí japonských sil byla i největší bitevní loď na světě Jamato. (zdroj: Wikimedia Commons (Yamato Museum, Shizuo Fukui, volné dílo)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907