Nákladní elekroskútr: Na motorku i s bagáží

10.12.2013 - Jan Miklín

Kalifornská firma Lit Motors vyvíjí dvoustopé stroje, které svým unikátním řešením překonávají některé z nevýhod motorek. Naposledy představila elektrický skútr Kubo, schopný převážet nezvyklé množství zavazadel


Reklama

Skútry jsou pro městské pojížďky téměř ideálním strojem, avšak potřebujete-li sebou dopravovat více než malou taštičku, máte problém. Tedy dokud si nepořídíte speciální skútr Kubo, designovaný pro pohodlné převážení několika desítek kilogramů zavazadel.

Kostka, která přitáhne pozornost

Na první pohled zaujme neobvyklý rám stroje. Jelikož maximální zatížení skútru je (včetně jezdce) až 136 kg, snažili se jeho konstruktéři dostat těžiště co nejníže. Zavazadla o až půlmetrové úhlopříčce se proto ukládají do prostoru pod řídítky, na němž je vzadu připevněno polohovatelné sedátko.

O pohon se stará elektromotor s výkonem 3kW, umístěný v zadním kole. Se skútrem dokáže jet až sedmdesátikilometrovou rychlostí a baterie – umístěná právě v rámu – vydrží na zhruba osm desítek kilometrů. Problémem není její dobytí z běžné zásuvky. Mezi další vychytávky patří třeba energeticky nenáročné LED světla nebo hydraulická brzda – přeci jen ubrzdit více jak metrák není jen tak. Kubo existuje zatím jen jako prototyp, rozjetí sériové výroby záleží i na zájmu a příspěvcích veřejnosti.

C-1: Mezi autem a motorkou

Společnost již zaujala svým modelem C-1, křížencem auta a motorky. Jde o dvoustopé vozidlo, ovšem kryté aerodynamickou karosérií a v interiéru také ovládacími prvky – třeba klasickým volantem – auto připomínající. Podle autorů si C-1 vzala přednosti z každého svého rodiče: při jízdě vás nezaskočí špatné počasí a neomezuje hluk provozu, ale dvě kola znamenají větší mrštnost v městském provozu. Stejně jako Kubo, i C-1 pohání ekologický a levný elektromotor.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia, Lit Motors

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kyjonožec Eurypterus dosahoval délky 1,3 metru. Největší druhy ale dorůstaly až tří metrů.

Věda
Zajímavosti

O zdroji potravy se netopýři nechají poučit nejen od svých nejbližších příbuzných, ale také od příslušníků jiného druhu.

Příroda

Proudy plynu ve spirální galaxii NGC 4321.

Vesmír
Historie

Locusta (vlevo) prý zabila stovky Římanů. Lucrezia Borgia zase patřila k velmi vzdělaným ženám.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907