Namačkané Macao: padesát čtverečních metrů na obyvatele

23.05.2013 - Marek Telička

<p>Jedinečné nástěnné malby objevila šťastnou náhodou dcera Dona Sautuoly, majitele pozemku, na němž se jeskyně nachází.</p>

Jedinečné nástěnné malby objevila šťastnou náhodou dcera Dona Sautuoly, majitele pozemku, na němž se jeskyně nachází.


Reklama

Noční pohled na Věž úmluvy a most Sai Van, který spojuje poloostrov Macao s ostrovem Taipa. Macao je jednou ze dvou zvláštních administrativních oblastí Číny, kde vláda Čínské lidové republiky uplatňuje politiku nazvanou „jedna země, dva systémy“ (druhý je Hongkong). To znamená, že čínská vláda je zodpovědná za obranu teritoria a jeho zahraniční politiku; Macao má vlastní právní řád, policii, měnový systém, celní pravidla, imigrační politiku a deleguje vlastní zastupitele do mezinárodních organizací. Macao bylo od starověku součástí Číny. V polovině 16. století začali toto území využívat Portugalci jako přístav a později z něj udělali svoji kolonii. Teprve v prosinci 1999 obnovila Čína v Macau suverenitu.

Tento malý stát ve státě se rozprostírá při ústí Perlové řeky do Jihočínského moře, 60 kilometrů západně od Hongkongu a tvoří jej poloostrov Macao a ostrůvky Taipa a Coloane. Celková rozloha je zhruba 28 km2 a na této ploše žije téměř půl milionu obyvatel. Údaje o přesné rozloze a přesném počtu obyvatel se z různých zdrojů liší a hustota zalidnění se tak podle různých údajů pohybuje mezi 16 300–18 400 obyvatel na km2 (ČR má hustotu cca 130 lidí na km2). To v každém případě znamená, že se jedná se o nejhustěji osídlené místo na zemi, kterému může v tomto měření konkurovat jedině Monako. Každý občan Macaa má sám pro sebe něco přes 50 m2.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Libušín a Maměnka v současné podobě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Pozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew TilkCC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907