Namačkané Macao: padesát čtverečních metrů na obyvatele

23.05.2013 - Marek Telička

<p>Jedinečné nástěnné malby objevila šťastnou náhodou dcera Dona Sautuoly, majitele pozemku, na němž se jeskyně nachází.</p>

Jedinečné nástěnné malby objevila šťastnou náhodou dcera Dona Sautuoly, majitele pozemku, na němž se jeskyně nachází.


Reklama

Noční pohled na Věž úmluvy a most Sai Van, který spojuje poloostrov Macao s ostrovem Taipa. Macao je jednou ze dvou zvláštních administrativních oblastí Číny, kde vláda Čínské lidové republiky uplatňuje politiku nazvanou „jedna země, dva systémy“ (druhý je Hongkong). To znamená, že čínská vláda je zodpovědná za obranu teritoria a jeho zahraniční politiku; Macao má vlastní právní řád, policii, měnový systém, celní pravidla, imigrační politiku a deleguje vlastní zastupitele do mezinárodních organizací. Macao bylo od starověku součástí Číny. V polovině 16. století začali toto území využívat Portugalci jako přístav a později z něj udělali svoji kolonii. Teprve v prosinci 1999 obnovila Čína v Macau suverenitu.

Tento malý stát ve státě se rozprostírá při ústí Perlové řeky do Jihočínského moře, 60 kilometrů západně od Hongkongu a tvoří jej poloostrov Macao a ostrůvky Taipa a Coloane. Celková rozloha je zhruba 28 km2 a na této ploše žije téměř půl milionu obyvatel. Údaje o přesné rozloze a přesném počtu obyvatel se z různých zdrojů liší a hustota zalidnění se tak podle různých údajů pohybuje mezi 16 300–18 400 obyvatel na km2 (ČR má hustotu cca 130 lidí na km2). To v každém případě znamená, že se jedná se o nejhustěji osídlené místo na zemi, kterému může v tomto měření konkurovat jedině Monako. Každý občan Macaa má sám pro sebe něco přes 50 m2.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Apollo 1: Požár v kabině

kdy: 27. ledna 1967 |  počet obětí: 3 

Mezi zmíněných osmnáct ztracených životů nepočítáme oběti havárie Apolla 1, zničeného během pozemních příprav. Jednalo se o nácvik předstartovních operací, včetně prověrky nouzového opuštění kabiny: 27. ledna 1967 se posádka chystala v lodi usazené na vrcholu Saturnu IB, vztyčeného na rampě. V důsledku závady na kabeláži však ve velitelské kabině vypukl požár a v atmosféře z čistého kyslíku se rychle šířil. Uvnitř uhořeli tři astronauti – Virgil Grissom, Edward White a Roger Chaffee. Pro další lety byly veškeré hořlavé materiály nahrazeny a změnil se systém otevírání vstupního průlezu. (foto: Wikimedia Commons, Kipp Teague 1 + 2, CC0)

Vesmír

Podle majitele Martina pokrývají stěny a strop hospůdky McGuire's Irish Pub bankovky v hodnotě okolo dvou milionů dolarů.

Revue

Sovětská pěchota v útoku. Operace Bagration přinesla Rudé armádě obrovské územní zisky.

Válka

Farmáři i tovaryši žádali vyšší mzdy. Vrchnost však reagovala represí a omezením platů.

Historie
Zajímavosti

Na tento jediný neuron se ve skutečnosti napojuje asi 4 tisíce nervových vláken

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907