Námořního obra pokřtila královna netradičně: lahví whiskey

06.07.2014 - Jan Miklín


Reklama

Délka 280 metrů, šířka 70 metrů, výška 56 metrů a výtlak 65 tisíc tun. To jsou parametry největší vojenské lodě, jakou kdy Velká Británie postavila. Novou letadlovou loď třídy Queen Elizabeth v pátek pokřtila královna Alžběta. Namísto tradiční láhve šampaňského se však o bok obří lodi roztříštila láhev whiskey. Na lodi má sloužit okolo 1 600 námořníků a 36 stíhacích letounů F-35. Monstrózní projekt bývá kritizován pro své náklady: přestože podle vyjádření vlády přinesl práci osmi tisícům lidí zaměstnaných ve stovce firem a loď (spolu s připravovaným dvojčetem) má tvořit páteř námořnictva dalších padesát let, cena projektu se (zatím) zdvojnásobila. Zatímco původní kontrakt počítal s 3,6 miliardami liber, nyní se odhaduje 6,2 miliard liber (v přepočtu přes 200 miliard korun).

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ProfimediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Northrop Grumman B-2 Spirit – vývoj tohoto víceúčelového strategického bombardéru probíhal v maximálním utajení. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Lidé se superneurony mají paměť jako mladíci. (foto: Shutterstock)

Věda

Poprava císaře Maxmiliána, vedle něho generál Miramón (po císařově levé ruce) a Mejía. Obraz fracouzského malíře Edouarda Maneta. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Následky kolize DART s planetkou Dimorphos zachycené dalekohledem SOAR. Za planetkou se táhne ohon, který je podle vědců dlouhý více než 10 000 kilometrů. (CTIO/NOIRLab/SOAR/NSF/AURA, T. Kareta, M. KnightCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907