Nanotechnologie pro rozkládání vody, poháněná slunečním zářením

06.09.2015 - Stanislav Mihulka

Nové zařízení rozkládá vodu pomocí nanočástic zlata na vodík a kyslik


Reklama

Vodík bývá považován za palivo budoucnosti, dnes se však obvykle získává z fosilních paliv. Je možné ho vyrobit i z obnovitelných zdrojů, jako je třeba voda. To je ale náročné na energii a tudíž komplikované a drahé.

Co kdyby ale rozklad vody na vodík a kyslík pohánělo sluneční záření? Vědci Riceovy univerzity vymysleli důmyslnou nanotechnologii, která s pomocí nanočástic zlata přetváří sluneční energii na vysoce excitované, takzvané horké elektrony (hot electrons).

Horké elektrony jsou velmi užitečné a dají se použít i na rozklad vody. Problém je v tom, že se horké elektrony nesmírně rychle ochlazují a za pár triliontin sekundy vyzáří získanou energii ve formě tepelného záření. Polapené horké elektrony by mohly významně zvyšit účinnost přeměny slunečního záření na elektřinu v solárních panelech.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Rice University, Nano Letters

  • Zdroj fotografií: I. Thomann / Rice University

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Trénink s hologramem

Věda

Milovníci rozpálených skal

Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)

Příroda

Slunce pohledem americké obervatoře Solar Dynamics Observatory z února 2015. (foto: NASA/SDO, CC0)

Vesmír

Představa létající lodě Sky Cruise (foto: Profimedia, Hashem Al-Ghaili)

Revue

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907